Zapálit svíčku, upravit hrob, zavzpomínat na své blízké zesnulé. Dušičky jsou časem, kdy hřbitovy navštěvuje nejvíc lidí
Uctít památku zesnulých blízkých se o víkendu vydala na hřbitovy řada lidí. Právě v dušičkový čas vykazují pietní místa až čtyřikrát vyšší návštěvnost než jindy. Správy hřbitovů kvůli tomu i prodlužují otevírací dobu.
„Jezdíme hlavně o Dušičkách. Máme to spojené s tím, že pořádáme okružní jízdy po hřbitovech. Máme to v rozsahu nějakých sta kilometrů od Liberce až po Poděbrady a blízké okolí,“ uvedl jeden z oslovených Liberečanů, který na hřbitov u krematoria přišel vzpomenout na své blízké.
Samostatná kremace stojí u městské pohřební služby v Liberci necelých 13 tisíc korun, pohřeb ve velké síni přijde pozůstalé na necelých 27 tisíc korun. Ceny tak oproti loňsku stouply o 5 až 15 procent podle jednotlivých položek.
„Důvodem není to, že bychom chtěli vydělávat víc. Je to samozřejmě o tom, že i my musíme reflektovat ekonomickou realitu, a když je plyn třikrát dražší, tak ta služba bude dražší. Zároveň jsme se snažili cenu nastavit únosně a nepromítli jsme tam zcela tu zvýšenou cenu plynu,“ vysvětlil náměstek libereckého primátora Jiří Šolc, nestraník zvolený za hnutí ANO.
Nedostatek míst na hřbitovech
V Libereckém kraji průměrně ročně umírá něco přes 5 tisíc lidí a to s sebou nese problém s nedostatkem míst na hřbitovech, hlavně ve větších městech. V Liberci je dnes v provozu 8 hřbitovů, ale pokud chce někdo klasický pohřeb s rakví do země, tak je to možné už jen v Dlouhých Mostech, v Liberci není místo.
Lidé ale stále častěji upouštějí od klasického pohřbu do země, čím dál větší zájem je o uložení do urny, do kolumbárií a podobně. Například ve Vratislavicích nad Nisou teď na žádost občanů zřizují dvě nová pietní místa a to vsypovou a rozptylovou loučku. V provozu budou v příštím roce.
Alternativní pohřby v Liberci?
V Liberci plánuje tamní Pirátská strana začít veřejnou debatu o tom, jestli by nebyl ve městě zájem o alternativní pohřby šetrné k přírodě. Šlo by například o pohřeb, kdy se popel člověka uloží ke kořenům nějakého stromu nebo kdy rozptylová loučka má podobu rozkvetlé louky a podobně. Inspirací je libereckým Pirátům hřbitov nazvaný Les vzpomínek v pražských Ďáblicích. Téma teď budou chtít dostat mezi veřejnost a také do rady města.
Související
-
Kde se vzaly Dušičky aneb Původ, symbolika a tradice vzpomínání na zemřelé
Kam sahá historie podzimních svátků, proč se dřív do lamp dávalo máslo a hrnek mléka na stůl, jak vypadala dušičková koleda a kde u nás hledat kořeny vyvolávání duchů?
-
Jeden z největších libereckých parků byl kdysi pohřebištěm. Archeologové odhalují jeho tajemství
Liberecká radnice musí zajistit úpravy parku v Budyšínské ulici. Na místě jednoho z největších současných parků v krajském městě byl v minulosti hřbitov.
-
Pozůstalí plní přání zesnulých, je to slabina v zákoně, připouští provozovatel pohřební služby
Připravit se na bolestnou událost odchodu nejbližších nejde. I v této těžké životní situaci je ale dobré vědět, jaká jsou práva a povinnosti pozůstalých.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie zkoumá zakázky pojišťovny ministerstva vnitra pro firmy šéfa lyžařů Trávníčka
-
Musk dál škrtí USA. Vyhazovy doprovází potlesk i obavy, aby nezadusil demokracii
-
Únor přinesl povinnosti, listopad horoskopy a Ježíše. Co o českých dějinách prozrazuje 883 tisíc knih
-
Polské jaderné zbraně? Zcela nereálné, na Macronův ,deštník’ by ale Kreml reagoval, míní odborník