Sejráky

20. únor 2020

Dnes si podle receptu našich babiček připravíme sejráky. Sýrové koláčky, na které kromě domácího sýra budeme potřebovat také máslo. 

Sejráky

30 dkg domácího sýra
18 dkg másla
2,5 dcl mléka
½ kg mouky
2 vejce
kmín
pepř
sůl
4 dkg droždí
lžička cukru

Do hrnečku dáme ½ dcl vlažného mléka, droždí a 1 lžičku krupicového cukru a necháme v teple vzejít kvásek. Do misky si nastrouháme sýr. Do jiné mísy si dáme prosátou mouku, vejce, rozpuštěné sádlo, sůl, kmín a pepř. Promícháme, přidáme kvásek a dobře těsto zpracujeme. Poprášíme ho moukou, zakryjeme čistým plátnem a necháme ho v teple vykynout. Vykynuté těsto dáme na pomoučený vál a válečkem vyválíme plát o síle asi 2 cm. Posypeme nastrouhaným sýrem, těsto přeložíme, znovu vyválíme a zase posypeme nastrouhaným sýrem. Vyválíme znovu plát o síle asi 2 cm a skleničkou vykrojíme koláčky, které poklademe na plech vymazaný sádlem. Koláčky potřeme rozšlehaným a osoleným vajíčkem. Necháme asi 15 minut kynout, až pak je dáme do vyhřáté trouby péct. Upečeme dozlatova.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.