Rok války: Jak se mají a co dělají Ukrajinci v Libereckém kraji

Už více než tři čtvrtě roku jsou u nás statisíce uprchlíků z Ukrajiny. Lidé získali víza dočasné ochrany, která jim umožnila přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a na trh práce v naší zemi. Mnoho ukrajinských občanů pracuje i v Libereckém kraji. Některé jejich příběhy zaznamenala redaktorka Ivana Bernáthová.

Utekli z Ukrajiny před válkou a našli u nás bezpečné zázemí. Zvykají si na naši zemi a snaží se najít pracovní uplatnění. Ukrajinka Nadine Zozulia pracovala v Kyjevě jako psycholožka, v Liberci je teď zaměstnaná v dětském centru Slunéčko.

Před válkou k nám uprchly i manažerka prodeje Alona z města Dněpro a kriminalistka a vyšetřovatelka vražd Olena z Charkova. Obě musely změnit profesi, teď pracují ve firmě na výrobu autodílů.

Natálie začínala na dělnické pozici, dnes už je personalistkou v liberecké automobilce. Řada ukrajinských ošetřovatelek a zdravotních sester pracuje v krajské nemocnici v Liberci, a uprchlíky z Ukrajiny zaměstnává i podnik Lesy ČR na Frýdlantsku.

V historické budově jablonecké sokolovny mají ukrajinští občané i jejich děti své integrační centrum Sokolka. Mohou se v něm poradit, jak vyřešit své problémy a učí se tam také česky.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.