Rok války: Jak se mají a co dělají Ukrajinci v Libereckém kraji
Už více než tři čtvrtě roku jsou u nás statisíce uprchlíků z Ukrajiny. Lidé získali víza dočasné ochrany, která jim umožnila přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a na trh práce v naší zemi. Mnoho ukrajinských občanů pracuje i v Libereckém kraji. Některé jejich příběhy zaznamenala redaktorka Ivana Bernáthová.
Utekli z Ukrajiny před válkou a našli u nás bezpečné zázemí. Zvykají si na naši zemi a snaží se najít pracovní uplatnění. Ukrajinka Nadine Zozulia pracovala v Kyjevě jako psycholožka, v Liberci je teď zaměstnaná v dětském centru Slunéčko.
Před válkou k nám uprchly i manažerka prodeje Alona z města Dněpro a kriminalistka a vyšetřovatelka vražd Olena z Charkova. Obě musely změnit profesi, teď pracují ve firmě na výrobu autodílů.
Natálie začínala na dělnické pozici, dnes už je personalistkou v liberecké automobilce. Řada ukrajinských ošetřovatelek a zdravotních sester pracuje v krajské nemocnici v Liberci, a uprchlíky z Ukrajiny zaměstnává i podnik Lesy ČR na Frýdlantsku.
V historické budově jablonecké sokolovny mají ukrajinští občané i jejich děti své integrační centrum Sokolka. Mohou se v něm poradit, jak vyřešit své problémy a učí se tam také česky.
Související
-
Pro první pololetní vysvědčení si jdou i děti ukrajinských uprchlíků. V českém jazyce dělají pokroky
Děti uprchlíků z Ukrajiny za sebou mají první pololetí v českých školách. Jaké mají známky? V Rokytnici nad Jizerou natáčela redaktorka Johana Tománková.
-
Ukrajinský klub liberecké knihovny se letos víc zaměří na české tradice
V Krajské vědecké knihovně v Liberci i v roce 2023 pokračuje Ukrajinský klub. Ten první lednový nabídl dětem seznámení s českým masopustem i výrobu masek.
-
Liberecký kraj rozdělil peníze z veřejné sbírky na pomoc ukrajinským uprchlíkům
Invalidní vozík, brýle, speciální ortopedické vložky. To jsou jen některé z položek, které Liberecký kraj pořídí z veřejné sbírky na pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.