„MacGyver“ z Bílého Potoka vyrábí tkalouny na muzejních exponátech

Domácí výroba roušek, která probíhá snad úplně všude, přináší řadu problémů a neobvyklých řešení. V Bílém Potoce vyřešili nedostatek tkalounů spuštěním exponátů v Jizerskohorském technickém muzeu.

Čtěte také

Nedostatek tkalounů, tedy tkaných stužek, trápí řadu lidí, kteří se pustili do domácí výroby roušek. V současné době uzavřeném Jizerskohorském technickém muzeu je proto slyšet klapot oplétacího stroje z roku 1990 a soukacího stroje z roku 1917, které se se také podílejí na výrobě tkalounů. Redaktor Jaroslav Hoření měl díky muzejníkovi a bílopotockému nezávislému starostovi Pavlovi Šerclovi výjimečnou možnost vidět oba stroje v akci a nechat si vysvětlit jak fungují.

Podívejte se na to taky, ve fotogalerii a videu a poslechněte si i reportáž o neobvyklém využití exponátů technického muzea.

Uvidíme, čím nás muzejník, a starosta za hnutí Bílý Potok – Otevřeno, Pavel Šercl, kterému místní přezdívají MacGyver, ještě překvapí a kam dál se od svých oblíbených ponorek a motorů ještě pustí.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.