Štědrá bába, Brusař a zrekonstruovaný pohyblivý betlém, to je výstava Vánoce na Vysocku

15. prosinec 2024

Snad každé muzeum v kraji připravilo nějaký adventní program nebo vánoční výstavu. Výjimkou není ani Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou a okolí, kde se chlubí nově rekonstruovaným autorským betlémem Ladislava Babce a také několika specifickými zvyky.

Návštěvníci tam uvidí například typický štědrovečerní stůl někdejších obyvatel Vysocka, na kterém na rozdíl od jiných regionů nesmělo chybět vysocké zelí. Muzejníci připravili také recepty na tradiční štědrovnici či hubovec, ve sladké i slabé variantě. Na výstavě lidé také uvidí dvě tradiční postavy Vánoc na Vysocku.

Štědrá bába a Brusař

„Štědrá bába chodila na Vysocku místo Ježíška a nosila nůši s různými takovými drobnostmi, spíš jablíčka, ořechy. Brusař se tady dával za dveře těm rodinám, kde se zrovna pekly koláče. Buď aby jim přinesl smůlu, anebo se tam přinesl až ve chvíli, kdy ty koláče byly upečené a už byly jako brus a opravdu se nepovedly. Takže ho tam dávali jako takový posměch,“ přiblížila muzejnice Zuzana Kučerová.

Betlém Ladislava Babce

„Je zrestaurovaný od pana Ivana Šiváka ze svitavského muzea, kam jsme ho dovezli před rokem a před měsícem jsme si ho přivezli. A je to už dva a půl roku, co jsme jednali s původními majiteli, sourozenci Babcovými, kteří jsou synovci výrobce betlému. Je starý zhruba šedesát, sedmdesát let, ale na rozdíl od těch, co dělali bratři Metelkové, tak si všechny figurky vyřezával sám,“ představila pohyblivý autorský betlém Svatava Hejralová.

Vánoční výstava bude ve vysockém muzeu přístupná do konce března. Za vidění tam určitě stojí i výstava 100 let loutkové scény Divadelního spolku Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.