Hon na ponorku U206 Reichenberg: Badatelé chtějí být u toho, tak musí trénovat. Třeba v bazénu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Badatelé Pavel Šercl (vlevo) a Ivan Rous při tréninku v libereckém bazénu

Jejich revírem jsou archívy, ale potkat je můžete i v terénu. A také v bazénu. Badatelé Ivan Rous a Pavel Šercl spustili v roce 2018 hon na ponorku, která nese německý název Liberce Reichenberg. Tu potopili za druhé světové války v Biskajském zálivu a oba historici by se letos chtěli potopit k ní. V libereckém bazénu jsme je zastihli na jednom z potápěčských tréninků.

Čtěte také

Badatelé Pavel Šercl z Jizerskohorského technického muzea v Bílém Potoce pod Smrkem a Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci už od roku 2018 pátrají po německé ponorce U206 Reichenberg, potopené za 2. světové války. Letos by se jejich tým měl už vydat do vln Biskajského zálivu. Do oceánu se kromě potápěčů chtějí potopit i oba nadšenci.

Kromě libereckého bazénu můžete trénující potápěče potkat třeba v lomech na Novopacku nebo kousek za německými hranicemi, kde se dají trénovat už hloubky kolem 30 metrů. Pátrání po ponorce U206 Reichenberg budeme dál sledovat.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.