Konsolidační balíček. Jak změny daňových sazeb i výjimek ovlivní život lidí

Poslanecká sněmovna schválila nový plán úspor, takzvaný konsolidační balíček. Jaké konkrétní změny balíček patrně přinese domácnostem, podnikatelům, zaměstnancům i firmám?

Snížení schodku státního rozpočtu o skoro 100 miliard korun v roce 2024, to si vláda slibuje od svého plánu úspor, takzvaného konsolidačního balíčku. Úpravy se kvůli němu zřejmě dotknou více než 60 zákonů. Změní se nejspíš výše některých daní a zruší se také část daňových výjimek. V pátek 20. října 2023 vládní plány potvrdila Sněmovna. Soubor zákonů míří do Senátu, ve kterém má vládní koalice také většinu.

V Seriálu týdne plánované změny představujeme.

autoři: Jana Karasová , Jan Bílek , Eva Malá , Jiří Jelínek , Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.