Jako kluk jsem chodil koukat na tátu a na huť, tomu se nedá odolat, vzpomíná ředitel sklárny Ajeto

30. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sklář ve sklárně Ajeto při práci

Sklárna Ajeto je unikátním místem, kde se realizují sny nejlepších českých sklářů. Nejen o tom, čím je lindavská huť výjimečná, si s jejím ředitelem Davidem Ševčíkem povídala Marcela Augustová.

Marcela Augustová a David Ševčík ve studiu Českého rozhlasu Liberec

Jak se David Ševčík, ředitel sklárny Ajeto, kterou zkraje 90. let založil výtvarník Bořek Šípek, dostal „z lesa“ k výrobě skla a kudy jeho cesta vedla? Jak se to stalo, že se české divadelní ceny Thálie nebo cyklistické Tour de France vyrábějí v lindavské sklárně, a jak se takové trofeje rodí? Jaká je historie sklářství v našem regionu a do jaké míry ji ovlivnila výstava Expo 58? Nakolik je ve sklárně Ajeto stále patrný otisk výtvarníka Bořka Šípka? Zůstali ve sklárně i původní skláři?

Jaké sklo je dnes „v módě“ a proč je dobré mít doma i unikátní umělecké kousky? Jak dlouho může sklář aktivně dělat svoje řemeslo? A čím je lindavská sklárna unikátní pro její návštěvníky. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...