Jako kluk jsem chodil koukat na tátu a na huť, tomu se nedá odolat, vzpomíná ředitel sklárny Ajeto

30. září 2021

Sklárna Ajeto je unikátním místem, kde se realizují sny nejlepších českých sklářů. Nejen o tom, čím je lindavská huť výjimečná, si s jejím ředitelem Davidem Ševčíkem povídala Marcela Augustová.

Marcela Augustová a David Ševčík ve studiu Českého rozhlasu Liberec

Jak se David Ševčík, ředitel sklárny Ajeto, kterou zkraje 90. let založil výtvarník Bořek Šípek, dostal „z lesa“ k výrobě skla a kudy jeho cesta vedla? Jak se to stalo, že se české divadelní ceny Thálie nebo cyklistické Tour de France vyrábějí v lindavské sklárně, a jak se takové trofeje rodí? Jaká je historie sklářství v našem regionu a do jaké míry ji ovlivnila výstava Expo 58? Nakolik je ve sklárně Ajeto stále patrný otisk výtvarníka Bořka Šípka? Zůstali ve sklárně i původní skláři?

Jaké sklo je dnes „v módě“ a proč je dobré mít doma i unikátní umělecké kousky? Jak dlouho může sklář aktivně dělat svoje řemeslo? A čím je lindavská sklárna unikátní pro její návštěvníky. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.