Chudákova husa

4. březen 2020

Husa je dodnes symbolem blahobytu, stejně jako v dobách našich babiček. Ne každý si ale husí pečínku mohl dovolit. A tak se zrodily různé náhražky, třeba jako „chudákova husa". S receptem na její přípravu je tu Vladimíra Jakouběová.

Chudákova husa

1 kg brambor
50 dkg vepřových jater
50 dkg cibule
4 lžíce sádla
sůl
mletý pepř
drcený kmín
4 stroužky česneku
1 dcl vývaru

Očištěná játra nakrájíme na plátky a z obou stran prudce opečeme na lžíci sádla.
Do výpeku přidáme další lžíci sádla a osmažíme na něm pokrájenou cibuli dorůžova.
Brambory oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. Pekáč nebo zapékací misku vymažeme zbývajícím sádlem. Do vývaru zamícháme rozmačkaný česnek. Do pekáče naskládáme polovinu brambor a lehce osolíme. Plátky jater z obou stran osolíme, okořeníme a naskládáme je na brambory. Na játra urovnáme vrstvu osmažené cibule a na ni druhou polovinu brambor. Opět osolíme a zalijeme vývarem. Vložíme do trouby vyhřáté a pečeme do zčervenání asi hodinu. Podáváme se salátem z kysaného zelí nebo kyselou okurkou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.