Vlakvedoucí Phan Anh Tran je Večerka na kolejích a pro cestující si vymyslel vlastní pozdrav

Magazín Vlakem Libereckým krajem zastavil v Turnově. Navštívili jsme prvního vietnamského vlakvedoucího společnosti České dráhy Phan Anh Trana, známého také jako Večerka na kolejích.

Nikdy nezapomenu na zimní výlet, tenkrát z Horní Branné. Vzala mě moje česká babička, moje česká chůva, já jí dodnes říkám ‚babi‘. Jeli jsme z Horní Branné a dojeli jsme do Staré Paky. Tam tenkrát ještě byl bufet a babička mi tam koupila obloženou housku. To si pamatuji,“ vzpomíná Phan Anh Tran na dětské zážitky na železnici.

„Pamatuji si, že jsme tam seděli v čekárně se spoustou lidí. Pak jsme se ještě odpoledne vraceli domů zpátky do Horní Branné. Pamatuji si na jednu velice milou paní průvodčí, která mě dokonce nechala otestovat tenkrát nově příchozí motoráky s dveřmi na tlačítka,“ dodává. Možná tam se zrodila touha pracovat na železnici, i když, jak první vietnamský vlakvedoucí společnosti České dráhy přiznává, měl i jiné cíle, třeba být kapitánem zaoceánského parníku, ale vždycky ho to spíš táhlo na dráhu.

První služba

„Po složení zkoušek na vlakvedoucího jsem se velice těšil na vlak, protože se mi tenkrát splnil sen. Pamatuji si i přesné datum, kdy jsem složil zkoušky. Bylo to 2. června roku 2020 v Praze na hlavním nádraží,“ vypráví Phan Anh Tran.

Vlakvedoucí Českých drah Phan Anh Tran

Jeho první samostatnou službou u Českých drah byla trasa Liberec - Česká Lípa a začínala ve 4 hodiny ráno. „Bylo to takové sychravé, mlhavé ráno, zrovna jsme projížděli Kryštofovým Údolím a nezapomenu na ten výhled z mostu. Otevřel jsem si okýnko a kochal jsem se krajinou na Novinském viaduktu. Na toto opravdu nezapomenu,“ říká.

Vlakvedoucí Phan Anh Tran se podle svých slov chtěl odlišit od svých kolegů a tak si vymyslel i vlastní pozdrav, když vchází do vagonu nebo kupé. „Říkám ‚Krásný dobrý den přeji všem cestujícím, kontrola jízdních dokladů.‘ Nebo mám variantu, a to je ‚Krásný dobrý den přeji všem přistoupivším.‘ A oni pookřejí,“ směje se.

Sociální sítě hýbou světem

Phan Anh Tran je nejen vlakvedoucím, ale také tvoří obsah na sociálních sítích, přibližuje život na železnici na profilu Večerka na kolejích.

„Já k tomu přišel jako slepý k houslím, jak se říká. Nikdy jsem neměl v plánu být influencer. Udělal jsem jednou na svém profilu video podle jedné influencerky, kterou dodnes sleduji, najednou se začali kolem toho scházet lidé, kteří milují železnici nebo kteří znají mě z provozu, a všímal jsem si, že se jim moje videa líbí. Z pár lidí najednou bylo několik desítek, stovky, tisíce a najednou jsem dosáhl milníku deseti tisíc,“ popisuje.

Jako doplněk svého profilu pak založil profil Večerka na kolejích. „Nikdy jsem večerku neměl. Je to pouze narážka na stereotyp o Vietnamcích, že každý Vietnamec má večerku, tak proto. A ne, neláká mě si otevřít svůj vlastní podnik,“ doplňuje.

Jeho úspěch na sociálních sítích zaznamenalo i vedení Českých drah a brzy přišlo pozvání na schůzku s generálním ředitelem společnosti. „Pan generální ředitel projevil velkou náklonnost k tomu, co dělám. Projevil i podporu. Pochválil mě za to, že to, co dělám, je skvělé a ať v tom pokračuji dál. Toho si velice vážím,“ dodává Phan Anh Tran.

Má oblíbenou trať? Jaký je jeho železniční sen? Jaké zábavné historky zažil? A byly někdy ve vlaku krušné chvíle? Poznávají ho cestující? A kde hledá inspiraci pro příspěvky na sociální sítě? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autor: Pavel Petr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.