Beefsteak podle Marie Anny Neudeckerové

V receptech s Vladimírou Jakouběovou a Jaroslavem Hořením budeme připravovat beefsteak tak, jak to popisuje kuchařka z roku 1810.

Recept uvádíme v původním znění, jak ho zaznamenala dobová kuchařka:

Vezme se kus masa od svíčkové pečeně aneb též kus kyprého masa z kýty, ořeže se od něho všechen lůj a všecky kůžičky, načež se nakrájí na řízky jako prst tlusté, jež se obráceným nožem sklepají a trochu osolí. Potom rozkrájí se trochu slaniny na malé kostky, dá na pánev rozpálit, přidá se k ní půl drobně rozkrájené cibule, trochu zelené petružele, a když se zpění, položí se na to sklepané řízky i nechají se pěkně do hněda upéci.

Odřezky a kůžičky dají se na malý rendlíček, k tomu kousek slaniny, cibuli, jednu petružel, mrkev, půl celeru, 2 bobkové lístky, špetku tymiánu, trochu omastku (nestačí-li lůj a slanina) a nechá se to hezky do hněda dusit. Potom se k tomu dá lžíce mouky, jež se nechá na dně usadit, a 2 sběračky hovězí polévky, nechá se to hodně povařit, procedí, okoření zázvorem, pepřem, novým kořením a citronovou kůrou a vlije se to na dušené řízky. Kolem těchto udělá se pak na míse věnec z osmažených zelených fazolek nebo jiné zeleniny.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.