Živě od vás: Léčitelé Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje v semilském muzeu
Medicínské nástroje, historické fotografie, dobové zápisky nebo lahvičky s bylinkami. Nejenom to je k vidění na výstavě Muzea a Pojizerské galerií v Semilech věnované lidovým léčitelům a bylinkářkám.
Čtěte také
Redaktor Jaroslav Hoření se vydal do Semil, za Léčiteli Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Tak se jmenuje výstava historika Tomáše Chvátala, který expozicí s radami i recepty, které se předávají z generace na generaci, provedl, a připomenul i historii a jména známých i méně známých léčitelů.
Poslechněte si záznam vysílání.
Související
-
Půdní prostor muzea v Semilech je věnován tajemství řemesel našich předků
Na soutoku Jizery s Oleškou leží město Semily. Mezi nejstarší zaměstnání místních obyvatel patřilo plátenictví a soukenictví. Nejen jim je věnovaná expozice místního muzea.
-
Mučil primář Pluhař řeholníky? Napoví výstava v semilském muzeu
V semilské nemocnici bylo v 50. letech minulého století vyčleněno oddělení pro akci K, v rámci ní tam byli internováni a údajně mučeni řeholníci. O tom je nová výstava.
-
Bachovy květové esence nejsou univerzální, dvě stejné směsi jsem ještě nenamíchala, říká terapeutka
O tom, že byliny pomáhají, se ví odpradávna. Jak na lidské zdraví a hlavně psychiku působí Bachovy květové esence, se redaktorka Jana Švecová ptala Kláry Doubravové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.