Mučil primář Pluhař řeholníky? Napoví výstava v semilském muzeu
Padesátá léta patří mezi temné stránky naší novodobé historie a platí to i o Semilech. V tamní nemocnici bylo tehdy jedno oddělení vyčleněno pro akci K, v rámci které tam byli internováni řeholníci a údajně i mučeni. Jejich osudy odkrývá nová výstava Pojizerského muzea a galerie v Semilech.
“Dost lidí je přesvědčeno, že tady kněží byli mučeni, vražděni, případně i třeba páleni v krematoriu,” řekl kurátor výstavy a historik semilského muzea Tomáš Chvátal. Souvisí to podle něj i s činností místní ilegální protikomunistické skupiny ILPKORG1, která především tiskla protirežimní letáky. Naplánovala ale i atentát na tehdejšího ředitele nemocnice Pluhaře, o němž se domnívala, že řeholníky mučí. Tento pokus však skončil podle historika neúspěchem, bomba namontovaná na Pluhařovo auto spadla a nevybuchla.
O Pluhařovi se ale v Semilech mluví i v dobrém, podle historika měl také pověst lidumila, bodrého člověka, výborného hráče na piana. “Byla to jedna z největších semilských prvorepublikových osobností. Byl to člověk, který udělal ze semilské nemocnice moderní nemocnici s proslavenou chirurgii,” připomněl Chvátal.
Výstava Internace v Semilech 1950 - 1953 potrvá do 2. dubna 2023. Navštěvují ji nejen pamětníci a zájemci o historii, ale také školní skupiny, pro které výstava představuje zpestření výuky, kdy jsou vsazeni do role ilegální protikomunistické skupiny a mají rozhodnout, jestli si primář Pluhař nepovedený atentát zasloužil. Po skončení výstavy hodlá muzeum vydat publikaci, která shrne osmileté bádání.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka