Bachovy květové esence nejsou univerzální, dvě stejné směsi jsem ještě nenamíchala, říká certifikovaná terapeutka
O tom, že byliny pomáhají, se ví odpradávna. Jak na lidské zdraví a hlavně psychiku působí Bachovy květové esence, se redaktorka Jana Švecová ptala Kláry Doubravové.
S problémy, které souvisejí s našimi pocity, jako jsou úzkosti, bojácnost, a mnohé další, zpravidla pomůže psycholog. Podpůrnou moc mají ale i některé rostliny, pokud se správně aplikují. Třeba formou takzvané Bachovy květové terapie.
Vznikla v Anglii a v naší zemi je pouze několik lidí, kteří mají odborný certifikát Bachova centra. Jednou z nich je paní Klára Doubravová z Liberce.
„Bachova květová terapie je komplexní systém, který vymyslel anglický lékař Dr. Edward Bach ve 30. letech 20. století v Anglii. On byl původně doktor medicíny, imunolog a bakteriolog, ale už od malička ho to táhlo k přírodě a začal hledat rostliny, které mohou pomoci lidské duši. A hledal tak dlouho, až jich našel 38. Jsou to nejedovaté rostliny a stromy z kterých začal tvořit jednotlivé esence,“ popsala vznik terapie Klára Doubravová.
Ve své „ordinaci“ má nástěnku, která na první pohled připomíná periodickou soustavu prvků s obrázky rostlin, které jsou rozděleny do 7 skupin, podle toho, na jaké problémy, které trápí lidskou duši a psychiku, jsou určené.
„V podstatě jakákoli emoce, která se v člověku objeví, je Bachovou květovou terapií řešitelná,“ myslí si paní Doubravová.
V tabulce jsou popsané emoce jako strach, ztráta, naděje, zoufalství, přehnaná starost o druhé, a další. V žádném případě to podle Kláry Doubravové neznamená, že každý, kdo trpí například úzkostí, dostane stejné kapky.
„(Kapky) nejsou univerzální. Je důležité ty emoce konzultovat s někým, kdo tomu rozumí. Často se objevují lidé, kteří přijdou s tím, že řeknou ‚Jsem ve stresu‘, a na internetu najdete lahvičku proti stresu s Bachovými esencemi, ale ta vám dost pravděpodobně moc nepomůže.
Když mluvíte s konkrétním člověkem při konzultaci, tak se ze stresu, případně úzkosti, vyvine normální strach, nebo nedostatek sebevědomí, nebo velká nerozhodnost, a proto je moc důležité individuálně emoce konzultovat,“ říká.
„Není tedy úplně rozumný nápad kupovat nějakou předmíchanou směs, protože fungovat nebude, jsme každý jiný. Já jsem ještě nikdy nemíchala dvě identické,“ dodává.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka