Už nejsme konec světa, jsme město v srdci Trojzemí, říká hrdě starosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský

Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Pavel Farský, starosta Hrádku nad Nisou ze sdružení Hrádek potřebuje změny!, který sám říká, že „každá obec potřebuje změny, protože kdyby žádné změny nebyly, tak by na tom světě byla nuda. A (Hrádek) určitě změny potřebuje. Jde o to, jaké.“

Čtěte také

„Hrádek dříve býval ‚koncem světa‘, protože u nás končily silnice, takřka i trať, a po té, co jsme vstoupili do Evropské unie a do schengenského prostoru, otevřelo se město na druhou stranu světa. Už nejsme konec světa, jsme město v srdci Trojzemí, tedy Německa, Česka a Polska,“ říká s hrdostí v hlase hrádecký starosta.

Hrádek nad Nisou podle Pavla Farského například nikdy nebyl okresní město ani obec s rozšířenou působností, a to proto, že má díky omezení státní hranicí působnost do půlkruhu.

Ve městě se také dařilo průmyslu, těžil se tam lignit, po dole zůstala vodní nádrž Kristýna, která se těší velkému zájmu místních i turistů. Bylo tam i plno továren. „Když přišla revoluce, tak většinou všechno skončilo, i známý Vulkan, kterým byl Hrádek proslaven,“ dodává Pavel Farský.

Nastoupil ale automotive, v celé republice, a nevyhnul se ani Hrádku nad Nisou. „A my jsme měli to štěstí, že k nám přibyla jedna fabrika, a to je továrna, kde se vyrábí plenky a inkontinenční pomůcky. Tato továrna je fajn v tom, že je to jedna z největších v Evropě, má asi 1 500 zaměstnanců. A z druhého hlediska je fajn v tom, že zaměstnává ženy, protože v automitive pro ty ženy tolik míst není,“ myslí si Pavel Farský.

Co má společného Hrádek nad Nisou a čínský panelák? Mají ve městě potíže s přistěhovalci? Jak tráví hrádečtí svůj volný čas? Co je meteorologický sloup? A kam by starosta pozval návštěvníky Hrádku nad Nisou? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související