Výstava Lhotský - Róna v Nisa Factory potrvá ještě týden. Nejen o ní s oběma výtvarníky mluvila naše redaktorka
Lvi před Severočeským muzeem, čert před Oblastní galerií, Dítě z Marsu na Ještědu. To jsou pro Liberec asi nejznámější díla sochaře a malíře Jaroslava Róny. Své sochy a plastiky tvoří především z bronzu, ale také ze skla a liberecké žuly. Momentálně vystavuje spolu se svým spolužákem, světoznámým sklářem Zdeňkem Lhotským v jablonecké galerii Nisa Factory. Jak je pro něj důležité místo, kde jeho sochy budou stát, na to se Jaroslava Róny ptala redaktorka Jana Švecová.
„Pro sochaře by to samozřejmě mělo být zásadní, kdyby ovšem docházelo k tomu, že si nějaké instituce nebo města objednávají sochy na nějaká místa. Ale pokud si je neobjednávají, tak my sochaři zkrátka musíme dělat sochy s tím, že nejsou třeba ještě přesně vytvořené pro nějaké místo a to se teprve hledá. Takže ideální je, když to dělám pro to místo, ale dělám i sochy, které si místo teprve najdou,“ vysvětlil Jaroslav Róna.
Sochy z liberecké žuly
Čtěte také
V současnosti také pracuje na sochách z liberecké žuly, jejíž mnohatunové bloky před několika lety vytěžili v ruprechtickém lomu. Jednou ze soch má být Milosrdný bůh dvacátého století.
„Tak tato socha musela ustoupit v realizaci druhému bloku, který byl taky vytěžen v Ruprechticích, stotunovému bloku, ze kterého se teď vyrábí socha Čas ticha k nádraží Bubny, k budoucímu památníku holokaustu. Doufám, že v následujících měsících bude instalována. A co se týče sochy Milosrdného boha, myslím si, že bude hotová koncem roku 2026 a pokud se dohodnu s Libereckým krajem, tak doufám, že to bude na nějakém zajímavém dominantním místě v Libereckém kraji pro radost obyvatel,“ přiblížil Róna.
Výstava v Nisa Factory
Sochař Jaroslav Róna aktuálně vystavuje své sochy a monumentální plastiky v jablonecké Nisa Factory, v prostoru bývalé továrny Silka. Kromě toho tam netradičně představuje i své skleněné objekty. Sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský na jejich společné výstavě prezentuje také neobvyklá díla, a to velkoplošnou grafiku.
„Tato výstava má několik rovin. A jedna rovina je docela vtipná, že já jako sklář, dalo by si říct fundamentální, protože mám velké studio, které se zabývá tvarovou skleněnou plastikou a děláme artefakty pro lidi z celého světa, tak tady sklo vůbec nevystavuji. A Jarda, bytostný malíř a sochař, tady vystavuje sklo. Ale Jarda nikdy nevystavoval tolik skleněných věcí. On je teda mimochodem sbírá, je sběratel svých skleněných věcí, on je vlastně moc nevystavuje,“ uvedl Zdeněk Lhotský.
Výstava potrvá v jablonecké galerii Nisa Factory do 25. května, během Muzejní noci, v pátek 23. května, si pak zájemci budou moct výstavu prohlédnout při komentované prohlídce. Průvodcem bude právě Zdeněk Lhotský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.