Zdeněk Lhotský vystavuje v Jablonci nad Nisou. Nisa Factory představuje průřez jeho tvorbou

16. prosinec 2023 14:13

Tvorbu významného českého sklářského výtvarníka Zdeňka Lhotského mohou nově vidět návštěvníci jablonecké galerie Nisa Factory. Výstava potrvá do 19. dubna příštího roku.

Jméno Zdeňka Lhotského si mnozí spojují nejen s jeho Studiem tavené plastiky v Pelechově u Železného Brodu, ale i se skleněným sarkofágem pro dánskou královskou rodinu, která právě tam vznikla. Jednu z největších samostatných výstav jeho děl z poslední doby teď zájemci můžou vidět i v prostorách bývalé Herzigovy továrny v Janovské ulici v Jablonci nad Nisou, která je dnes známá jako galerie Nisa Factory.

Na vernisáži výstavy se redaktorka Jana Švecová mimo jiné zeptala Zdeňka Lhotského na jeho autorskou technologii nazvanou Vitrucell, kterou ze skla vytváří barevné objekty s neobvyklou vnitřní strukturou. „Slovo Vitrucell je složené ze dvou slov, vitrum jako sklo a cell jako buňka. Všechno to spojuje speciální barvení skla ve hmotě. My to sklo nebarvíme povrchově, ale uvnitř té hmoty. Nejdřív se připraví chemicky, částečně i fyzikálně, pak se to staví dohromady a zůstane tam ta barva uvnitř té hmoty,“ přiblížil umělec.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související