Vlčí smečky se zřejmě zabydlují i v Krkonoších. Není možné, aby jeden dělal ochranu stád, a druhý ne, to bude pro vlky „krmítko“, myslí si farmář
Mezi další hory, které se opět stávají domovem vlka, patří Krkonoše. To přináší radosti i starosti. Vlk do přírody patří, tvrdí její ochránci, farmářům však přináší obavy, aby si vlk k nim nezvykl chodit jako do ledničky.
Čtěte také
Už prakticky ve všech regionech Libereckého kraje byli pozorováni vlci. Vrací se také do Krkonoš. K radosti ochránců přírody ale také nelibosti některých farmářů a myslivců. Na svou Farmu Hucul je sezval Ivan Karbusický, aby si vyměnili zkušenosti s ochranou stád v jiných regionech a také získali informace od Správy Krkonošského národního parku.
„Není možné, aby jeden farmář si dělal ochranu stád, a druhý nedělal. To by bylo ‚krmítko‘ pro vlky. Tam si bude chodit na snídani, na večeří, na oběd, a když se takhle naučí, tak pak překonává i ochranu těch, kteří si ji dělají,“ myslí si Ivan Karbusický.
Návrat vlka do Krkonoš zřejmě způsobí, že louky vzdálenější od farem nebudou spásány, protože tam by zabezpečení stád vyšlo i přes možné dotace velmi draho.
Liberecký kraj za loňský rok chovatelům na náhradách škod vyplatil přes 650 tisíc korun.
Jak se chovat při setkání s vlkem v přírodě? A za jakých okolností je dovoleno vlky v přírodě střílet? Poslechněte si reportáž Jaroslava Hořeního.
Související
-
V Libereckém kraji rostou náhrady škod za hospodářská zvířata, která usmrtili vlci
Výše kompenzací za útoky vlků na hospodářská zvířata rostou. V Libereckém kraji stát v roce 2022 vyplatil chovatelům náhradou přes 650 tisíc korun.
-
Přes den parťáci, v noci hlídači, přiblížila farmářka z Podještědí výhody slovenských čuvačů
Jedním z tradičních pasteveckých psích plemen, která se u nás chovají, je slovenský čuvač. Dva takové psy mají i Kašeovi farmařící v Janovicích v Podještědí.
-
Počty zvířat nepůvodních druhů v Libereckém kraji rostou, myslivci mají povolení je lovit
Myslivci budou moct na některých místech v našem kraji lovit psíky mývalovité, norky americké nebo nutrie říční.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.