Přes den parťáci, v noci hlídači, přiblížila farmářka z Podještědí, proč se rozhodla pro chov slovenských čuvačů

21. listopad 2021

Stále více farmářů, především chovatelů ovcí, si pořizuje pastevecké psy, kteří mají stáda ochránit před vlčími útoky. Jedním z tradičních plemen, která se u nás chovají, je slovenský čuvač. Dva mají i Kašeovi farmařící v Janovicích v Podještědí.

Farmářka Irena Kašeová potřebovala pasteveckého psa, který by ohlídal její ovčí stáda před vlky. Zvolila si slovenské čuvače

„Před čtyřmi lety jsem se rozhodla, že budu chovat slovenské čuvače. Mám 3,5letou fenku a v září jsem si přivezla štěně ze Slovenska,“ popsala farmářka Irena Kašeová psí pár, který možná bude základem dalších generací čuvačů. Kašeovi už prý zažádali o registraci chovné stanice. Krásní pastevečtí psi tak možná budou v následujících letech k vidění i na dalších farmách v regionu.

„Vybírala jsem si plemeno, které by mohlo být jak mým dobrým parťákem, tak by i plnilo funkci pasteveckého psa. A čuvač mi to splnil, takže přes den je beru jako své parťáky a v noci mají povinnost hlídat,“ doplnila příběh slovenských čuvačů v Podještědí farmářka Irena Kašeová.

Spustit audio

Související