Začíná bolestí v dlani a nejčastěji trápí ženy ve vyšším věku. Lupavý prst vyřeší drobná operace

V časných fázích onemocnění můžou pomoci léky, někdy je ale na místě i operace. Byli jsme se podívat na operačním sále.

Čtěte také

Říká se mu lupavý, nebo skákavý prst. Onemocnění, typické pro vyšší věk, se projevuje bolestí a přeskakováním prstu při jeho ohýbání a natahování. Pokud nepomůže klidový režim, rehabilitace ani protizánětlivé léky, je na místě drobný chirurgický zákrok. Lékař při něm uvolní poutko šlachy, které přeskakování prstu způsobuje.

„Začal se mi ohýbat poslední článek prostředníčku, občas mě bolelo v dlani, občas mi ten prst jakoby lupal, zůstával mi zaseklý,“ popisuje paní Helena, už na lůžku na operačním sále, s pravou ruku připravenou na zákrok.

„Lupavý prst je poměrně častá diagnóza,“ říká lékař Jakub Kníže z Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

„Dojde ke ztluštění šlachové pochvy, což zapříčiní, že šlacha nemůže volně prokluzovat při ohýbání prstu a vede to k typickému zadrhávání, skákání prstu, říká se tomu skákavý, nebo loupavý prst, což je již stádium vhodné k operačnímu výkonu. Lehčí stádia se dají léčit aplikací nesteroidních antirevmatik, rehabilitací nebo opichy. My většinou provádíme operační léčbu,“ dodává.

Operace se provádí s lokální anestezií, od druhého dne po operaci by pacient měl prst opatrně procvičovat, ruku by neměl zatěžovat do vyndání stehů, tedy přibližně dva týdny.

A jak samotná operace probíhá? Poslechněte si reportáž z operačního sálu.

Spustit audio

Související