Jak se žije s vlky. Je to šok, najít za rozednění pět roztrhaných ovcí, říká farmářka z Podještědí
Vlci v Libereckém kraji osídlují další a další teritoria a farmáři tak musí být na pozoru. Zkušenosti s vlky už mají i chovatelé ovcí, manželé Kašeovi, hospodařící v Janovicích v Podještědí. Vypravil se za nimi redaktor Jaroslav Hoření.
Přiznám se, že se teď bojím i o psa. V noci autem objíždíme pastviny a kontrolujeme, co se tam děje…
Farmářka Irena Kašeová
Pět roztrhaných ovcí, to je výsledek útoku vlků na stádo ovcí v Janovicích v Podještědí, kde na pastvinách farmaří manželé Kašeovi. Redaktor Jaroslav Hoření tam zastihl paní Irenu Kašeovou, která je i dva týdny po události ještě otřesena. Chovu ovcí se vzdát nehodlá, takže manžele čeká investice do zabezpečení před vlčími útoky.
Jaké má paní Kašeová zkušenosti s vlky? Má svoje stádo ovcí nějak zabezpečené? Co bude farmářka dělat dál? A jak jí pomohla Agentura ochrany přírody a krajiny? Poslechněte si rozhovor.
Čtěte také
Vlci jsou státem chráněni a jejich počty se v Libereckém kraji zvyšují. Se zabezpečením svých stád především ovcí tak musí počítat stále více farmářů.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.