Jak se žije s vlky. Je to šok, najít za rozednění pět roztrhaných ovcí, říká farmářka z Podještědí

18. říjen 2021

Vlci v Libereckém kraji osídlují další a další teritoria a farmáři tak musí být na pozoru. Zkušenosti s vlky už mají i chovatelé ovcí, manželé Kašeovi, hospodařící v Janovicích v Podještědí. Vypravil se za nimi redaktor Jaroslav Hoření.

Přiznám se, že se teď bojím i o psa. V noci autem objíždíme pastviny a kontrolujeme, co se tam děje…
Farmářka Irena Kašeová

Pět roztrhaných ovcí, to je výsledek útoku vlků na stádo ovcí v Janovicích v Podještědí, kde na pastvinách farmaří manželé Kašeovi. Redaktor Jaroslav Hoření tam zastihl paní Irenu Kašeovou, která je i dva týdny po události ještě otřesena. Chovu ovcí se vzdát nehodlá, takže manžele čeká investice do zabezpečení před vlčími útoky.

Jaké má paní Kašeová zkušenosti s vlky? Má svoje stádo ovcí nějak zabezpečené? Co bude farmářka dělat dál? A jak jí pomohla Agentura ochrany přírody a krajiny? Poslechněte si rozhovor.

Čtěte také

Vlci jsou státem chráněni a jejich počty se v Libereckém kraji zvyšují. Se zabezpečením svých stád především ovcí tak musí počítat stále více farmářů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová