Virtuální výlety: Liberec kontra Reichenberg - město očima historiků a architektů

Nejstarší dům ve městě pod Ještědem

Předchozí díl
Následující díl

I zdánlivě obyčejná chalupa, kterou denně míjíme při cestách městem, může přinést překvapení. Právě takovým budovám se věnuje i seriál Severočeského muzea v Liberci.

Pozn. redakce: Autorem textu je kurátor Severočeského muzea v Liberci Bc. Luděk Lukuvka.

Modely několika staveb, které v sobě ukrývají pozůstatky velmi staré lidové architektury, jsou k vidění v historické budově muzea na výstavě příhodně nazvané Liberec kontra Reichenberg. Je mezi nimi například hostinec U zlaté koruny, který stával na Staroměstském náměstí, dnes náměstí Dr. E. Beneše, Pačesova tajná tiskárna v Hluboké u Pilínkova nebo hostinec U loterie z Dlouhého Mostu.

Za nejstarší dochované liberecké domy byly léta označovány takzvané Valdštejnské domky. Pracovníci Národního památkového ústavu odhalili svými historickými průzkumy a dendrochronologickými analýzami, že ve skutečnosti stojí nejstarší dům v Liberci ve čtvrti Františkov. A právě tomuto domu z 50. let 17. století se věnuje první díl seriálu komentovaných prohlídek, který představí architekturu města v proměnách času.

autor: reČRoL | zdroj: Severočeské muzeum v Liberci
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.