Vepřové nadivoko se šípkovou omáčkou

12. leden 2021

Další dobrotou z kuchyní našich babiček bude vepřové nadivoko se šípkovou omáčkou. Jeden z receptů z počátku minulého století, který by podle tehdejších autorů a autorek kuchařských knih mohl zamezit nemírnému pití lihových nápojů v mnohých domácnostech.

Vepřové nadivoko se šípkovou omáčkou

Vepřové maso dá se vařiti do slané vody, které se dá jen tolik, kolik má býti omáčky. K němu se přidá pár zrnek koření, všehochuť, skořicový květ a cibule. Když jest maso zpola vařené, vyndá se, přileje se do omáčky 1/2 litru (půl žejdlíka) vína, několik lžic octa neb citrónové šťávy, a pak buď šípková zavařenina nebo šípek sušený (který se dříve uvaří a rozetře), zapraží se řídce jíškou, povaří a na maso procedí. Na to se připojí kus cukru, citrónová kůra a nechá se tak dlouho vařit, až maso změkne. Do této šípkové omáčky může se též maso dříve na tři dni naložiti do jalovce, pak nabude chuti jako „divoké“.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.