Vědci liberecké univerzity ekologicky likvidují nebezpečné chemikálie ze skládky v polském Jaworznu
Technologii čištění kontaminovaných vod ze skládek chtějí vědci liberecké Technické univerzity využít i jinde. Úspěšně už funguje dva roky u Hájku na Karlovarsku.
Čtěte také
Vědci Technické univerzity v Liberci testují čištění kontaminované vody na skládce v polském Jaworznu. Vodu čistí přes vrstvy, ve kterých je železo, rašelina, nebo dřevní štěpka. Závěrečné dočištění před tím, než jde voda do řeky, obstarají rostliny v uměle vytvořeném mokřadu.
Tato technologie už funguje na Karlovarsku, u obce Hájek, kde s vysokou účinností čistí vody vytékající ze staré skládky pesticidních látek.
Skládka v Polsku je podle vedoucího mezinárodního realizačního týmu Miroslava Černíka menší, ale množstvím skladovaných látek tu karlovarskou převyšuje. Mělo by tam být 5 tisíc tun pesticidů.
„Kromě lindanů jsou tam ještě další pesticidní látky, například DDT a další látky, které jsou zakázány podle Stockholmské konvence. A jsou tam ještě další kontaminanty, které nejsou mezi pesticidními látkami. To znamená, že šložení těch kontaminantů je daleko složitější, než v Hájku,“ uvedl Miroslav Černík.
Vědci využívají vlastní upravenou technologii, která se obejde bez zátěže pro životní prostředí. Technologii Wetland+ se obejde bez výstavby čističek, chemikálií a jiné zátěže pro životní prostředí. Vznikla v rámci mezinárodního projektu LIFEPOPWAT, zaměřeného na čištění skládkových vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy.
O technologii mají zájem i ve Francii, Španělsku nebo Portugalsku.
S vedoucím mezinárodního realizačního týmu a ředitelem Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace liberecké univerzity Miroslavem Černíkem natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Vědci liberecké univerzity pracují na materiálu, který pomůže s hojením kostí i jater
V Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity Liberec se nanovlákenným nosičům jako přenašečům léčiv pro rychlé hojení věnují dlouhodobě.
-
Liberečtí vědci dokážou zjistit nebezpečné pesticidy i 10 metrů pod zemí. Stačí jim jen pár pilin
Jak metoda zvaná phytoscreening přesně funguje? Do laboratoří na Technické univerzitě v Liberci se to vydal zjistit redaktor Ondřej Vaňura.
-
Liberecké univerzitě se v oblasti výzkumu a vývoje daří. Každoročně se může chlubit několika patenty
Vědci liberecké univerzity byli v roce 2022 mezi univerzitami v oblasti výzkumu a vývoje nejaktivnější, podali 14 patentových přihlášek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.