Výzkumné centrum liberecké Technické univerzity slaví 10 let od otevření své budovy, na kontě má skoro 70 patentů
Centrum začínalo v roce 2010 jako malý projekt. O dva roky později získal Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace novou budovu L.
Podle ředitele centra Miroslava Černíka je dům postavený kvalitně. Postupem času ale vědci zjistili, že potřebují třeba lepší klimatizaci a odvětrávání. „Nebylo jasné, jaké provozy a jaké laboratoře tu budou. Dnes to víme, a dnes, kdybychom ho stavěli, tak dáme větší důraz na tyto věci. Nebo rozvody plynů, například. Máme spoustu tlakových lahví, místo toho, abychom měli centrální sklad a odtamtud byl rozvod… Ale to jsme tenkrát nevěděli,“ vysvětlil Českému rozhlasu.
Když ústav v roce 2010 začínal, měl dva výzkumné programy a několik zaměstnanců. V roce 2022 se tam na výzkumu podílí 200 zaměstnanců i studenti. A pracují třeba na samostatném vozítku, které by v náročných podmínkách umělo přepravovat náklad.
S vědci natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.