Výzkumné centrum liberecké Technické univerzity slaví 10 let od otevření své budovy, na kontě má skoro 70 patentů

7. říjen 2022

Centrum začínalo v roce 2010 jako malý projekt. O dva roky později získal Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace novou budovu L.

Podle ředitele centra Miroslava Černíka je dům postavený kvalitně. Postupem času ale vědci zjistili, že potřebují třeba lepší klimatizaci a odvětrávání. „Nebylo jasné, jaké provozy a jaké laboratoře tu budou. Dnes to víme, a dnes, kdybychom ho stavěli, tak dáme větší důraz na tyto věci. Nebo rozvody plynů, například. Máme spoustu tlakových lahví, místo toho, abychom měli centrální sklad a odtamtud byl rozvod… Ale to jsme tenkrát nevěděli,“ vysvětlil Českému rozhlasu.

Když ústav v roce 2010 začínal, měl dva výzkumné programy a několik zaměstnanců. V roce 2022 se tam na výzkumu podílí 200 zaměstnanců i studenti. A pracují třeba na samostatném vozítku, které by v náročných podmínkách umělo přepravovat náklad.

S vědci natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová