Výzkumné centrum liberecké Technické univerzity slaví 10 let od otevření své budovy, na kontě má skoro 70 patentů
Centrum začínalo v roce 2010 jako malý projekt. O dva roky později získal Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace novou budovu L.
Podle ředitele centra Miroslava Černíka je dům postavený kvalitně. Postupem času ale vědci zjistili, že potřebují třeba lepší klimatizaci a odvětrávání. „Nebylo jasné, jaké provozy a jaké laboratoře tu budou. Dnes to víme, a dnes, kdybychom ho stavěli, tak dáme větší důraz na tyto věci. Nebo rozvody plynů, například. Máme spoustu tlakových lahví, místo toho, abychom měli centrální sklad a odtamtud byl rozvod… Ale to jsme tenkrát nevěděli,“ vysvětlil Českému rozhlasu.
Když ústav v roce 2010 začínal, měl dva výzkumné programy a několik zaměstnanců. V roce 2022 se tam na výzkumu podílí 200 zaměstnanců i studenti. A pracují třeba na samostatném vozítku, které by v náročných podmínkách umělo přepravovat náklad.
S vědci natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Nanomembrána se speciálními vlastnostmi: V Liberci vyvinuli materiál pro bundy českých olympioniků
Český olympijský výbor představil oděvy konceptu Made in Czech Republic. Součástí kolekce je také bunda s nanomembránou, kterou vymysleli na Technické univerzitě v Liberci.
-
Je lehký, snadno opracovatelný, průhledný a je ho možné napustit tekutinou. A vznikl náhodou
Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli průhledný, lehoučký skleněný materiál, který odolává vysokým teplotám, kyselinám a je do něj možné třeba napustit tekutinu.
-
Studentský tým FS TUL Racing dokončil už čtvrtou formuli. Chystají se s ní na mezinárodní závody
Díky mnoha úpravám a vylepšením má formule z liberecké Technické univerzity předpoklady k tomu, aby na závodních okruzích atakovala čelní příčky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.