Vědci liberecké univerzity pracují na materiálu, který pomůže s hojením kostí i jater

10. únor 2023 17:28

V Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity Liberec se nanovlákenným nosičům jako přenašečům léčiv pro rychlé hojení věnují dlouhodobě.

Nanomateriály jako pomocníci při dopravě léčiv do konkrétního místa nebo jako prostředek pro hojení infikovaných ran. I takovému výzkumu se věnují v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace liberecké univerzity.

Tým Miroslavy Rysové je zatím na začátku využití nanomateriálů v kosmetice, ale v oblasti medicíny se systematicky věnují nanovlákenným nosičům, které přenáší antiseptika a antibiotika, pomohou ránu zbavit infekce a materiál se rozloží.

Nejnovější výzkum se věnuje materiálu na krvácivá poranění jater. V laboratoři tkáňových kultur řeší i výplně pro dočasné náhrady dorůstajících kostí.

V ústavu natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.