Svíčková omáčka

15. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámecká kuchyně na Frýdlantu

V pravidelném kulinářském okénku z dob našich babiček nás čeká jedna z nejoblíbenějších omáček, svíčková. Takovou omáčku musela tehdy umět každá dívka.

Svíčková omáčka 

1,5 kg hovězího zadního
10 dkg špeku
5 dkg sádla
5 dkg másla
2 mrkve
půlka celeru
1 petržel
2 cibule
1 jablko
10 dkg cukru krupice
1 dcl octa
2 bobkové listy
8 kuliček nového koření
6 kuliček pepře
2 snítky tymiánu
1 dcl bílého vína
2 lžíce hladké mouky
5 dcl smetany
citron

Špek nakrájíme na silnější špalíčky. Maso prošpikujeme špalíčky špeku, ze všech stran osolíme a opepříme.
V kastrolu rozpustíme sádlo s máslem. Přidáme nahrubo nastrouhanou zeleninu a osmahneme dozlatova. Pak přidáme posekanou cibuli a znovu smažíme. Přidáme oloupané pokrájené jablko a cukr, stále mícháme. Po chvíli přidáme, divoké koření, tymián a zalijeme octem. Promícháme a ocet necháme vyvařit.
Až se ocet odpaří a cukr zkaramelizuje, vložíme do základu maso. Podlijeme vínem a zalijeme vodou nebo hovězím vývarem, aby maso bylo téměř ponořené. Vložíme do trouby a při nízké teplotě pečeme do změknutí masa (velmi pomalu 3–4 hodiny).
Měkké maso vyjmeme. Vyndáme i bobkové listy a zbytek propasírujeme přes jemné sítko do čistého kastrolu. Ve smetaně rozkvedláme mouku, vlijeme do omáčky a necháme asi 20 minut povařit. Dochutíme solí a citronovou šťávou. Maso nakrájíme na plátky a vložíme do omáčky.
Podáváme s knedlíkem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...