Svaté schody v kostele v Krásné chátrají. Nápad na sbírku na jejich opravu vznikl na Štědrý večer
V Krásné na Jablonecku mají hned několik unikátů; historický Burk, obrovský dům, který si tam v 18. století nechal postavit legendami opředený doktor Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, a také kostel sv. Josefa se Svatými schody, taktéž Kittelovo dílo. A zatímco Kittelův dům je už opravený, Svaté schody na záchranu čekají.
Jen několik kostelů v České republice se může pyšnit Svatými schody. Jedním z nich je kostel sv. Josefa v Krásné na Jablonecku, který nechal u svého areálu zvaného Burk postavit doktor Kittel.
Původní pískovcové schody z roku 1762 jsou ve velmi špatném stavu a rekonstrukci potřebuje i kaple, kam stoupají. Práce jsou vyčísleny na milion korun a právě kvůli tomu Jan Vokurka spustil sbírku „Zachraňme Svaté schody“.
„Strávil jsem Štědrý večer s panem farářem, kterého jsem vozil po mších v okolí. A když jsme byli v kostele na Krásné, tak jsem mu slíbil, že ten milion korun na to seženu. A když to neseženu, že to zaplatím ze svého. Takže teď usilovně pracuju a snažím se zburcovat veřejnost, abychom ty peníze na to vybrali,“ prozrazuje Jan Vokurka, jak ho napadlo pustit se do shánění peněz.
Zvláštností Svatých schodu není jen to, že jsou v nich i ostatky svatých. „Chodí se po nich v kleče. Je to symbolika událostí před dvěma tisíci let v Jeruzalémě, kdy Ježíš Kristus stoupal po schodech do paláce Piláta Ponského,“ vysvětluje Jan Vokurka.
Schodů je v kostele v Krásné 28, milion korun tak vypadá jako poměrně vysoká částka. „Je to hodně, ale nejsou to jen schody. Ony jsou v kostele sv. Josefa na Krásné součástí niky. Ten milion se použije nejen na rekonstrukci schodů, ale i rekonstrukci oltáře nad schody, veškeré výzdoby, maleb, které jsou v okolí schodů i té niky,“ doplňuje.
Vedle části schodů, po které se stoupá po kolenou, je i část, kde se dá vystoupat „normálně“. Nahoře je vidět, že už se tam dělal nějaký průzkum, při kterém se zjistilo, že pod současným bílým nátěrem jsou původní malby.
„Odkryly se tady původní malby, které by se měly vrátit do kaple nad schody, včetně úpravy celého prostoru,“ říká Richard Hübel, ředitel Kittelova muzea v Krásné.
„Moc se na to těšíme, protože u nás je minimálně jednou ročně možné po těch schodech vystoupat. Je to vždycky v polovině září na svátek Povýšení svatého Kříže, kdy v rámci pobožnosti Svatých schodů je možné absolvovat cestu po kolenou,“ dodává.
Na záchranu Svatých schodů lze přispět na transparentní účet 266393841/0600 nebo do některé z pokladniček, třeba v kostele či v Kittelově domě v Krásné na Jablonecku. Schody by měly být do poloviny září 2024 opravené.
Co má Jan Vokurka společného s doktorem Kittelem? A kdo a kolik už do sbírky na schody přispěl? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Kittel, Patočková, Skokovská bába a další. Slavné léčitele představí nová stálá výstava v Semilech
V Jílovecké ulici v Semilech vzniká nová stálá expozice Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší, která vychází z velmi úspěšné výstavy o Květoslavě Patočkové a dalších léčitelích.
-
Živě z místa: Minerálka, hudba, přednášky i novinky. Den Vratislavické kyselky 2023
Už je to rok, co se ve Vratislavicích opět stáčí místní kyselka a tak, jako v roce předchozím, se i v roce 2023 při této příležitosti koná Den Vratislavické kyselky.
-
Oživil Vratislavickou kyselku a vyzná se v chutích vody. Naším hostem byl Jan Vokurka z firmy Kitl
Pozvání do Setkání u mikrofonu od Pavla Kudrny přijal Jan Vokurka, majitel firmy Kitl, která lidem vrátila Vratislavickou kyselku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.