Oživil Vratislavickou kyselku a vyzná se v chutích vody. Hostem v Setkání u mikrofonu byl Jan Vokurka, první český vodní someliér
Pozvání do Setkání u mikrofonu od Pavla Kudrny přijal Jan Vokurka, majitel firmy Kitl, která lidem vrátila Vratislavickou kyselku. A právě její příběh, jak objevení v 19. století, tak i její návrat na trh v 21. století, byl jedním z hlavních témat pořadu.
„U nás je voda skvělá. Jsme pod dohledem českých úřadů, Inspektorátu lázní a zřídel. Musíme každých deset minut posílat hlášení o té vodě. Jsme povinni dělat pravidelně rozbory vody,“ přiblížil, jak je slavná minerálka kontrolovaná po odborné stránce.
„Snahou všech těch opatření je, aby ta voda byla ve stálé kvalitě. Nicméně je to příroda a ty drobné rozdíly tam jsou. V průběhu roku se vám třeba mění teplota vody, ale je to v rozmezí jednoho stupně. Mění se i drobně mineralizace. Co má velký vliv, je každý nový vrt. My máme dva vrty, jeden je z roku 1964, druhý je z roku 1983. A od té doby je ta voda víceméně stejná,“ doplnil Jan Vokurka.
On sám by prý asi rozeznal, která minerálka je z jakého vrtu. Možná i proto, že se v různých chutích vody vyzná. V době, když firma Kitl koupila zchátralý areál Vratislavické kyselky a začala ho obnovovat, si totiž udělal v Německu odborný kurz, takže je i prvním českým vodním someliérem. I o tom byla řeč v Setkání u mikrofonu. Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Jak dnes žijí „lidé z maringotek“? Zeptali jsme se principála rodinného cirkusu Patrika Joo
Setkání u mikrofonu tentokrát vedlo do cirkusového prostředí. Hostem Pavla Petra byl Patrik Joo, ředitel rodinného Cirkusu Jo-Joo.
-
Vracím se do míst, která mě pojí s rodinnou historií, říká nový ředitel Lázní Libverda Zdeněk Kopal
Setkání u mikrofonu se tentokrát nenatáčelo ve studiu, ale takzvaně v terénu. Konkrétně na kolonádě v Lázních Libverda, které byly i hlavním tématem pořadu.
-
Ivana v Japonsku: Suši, kimono, sakury i hora Fudži pohledem české novinářky
Kolegyně Ivana Bernáthová přišla do Setkání u mikrofonu vyprávět o další části své „cesty kolem světa", do země s tradiční kulturou a nádhernou přírodou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.