Každého co nejrychleji dostat dolů. Záchranáři v Rejdicích trénovali evakuaci pasažérů z lanovky
Horská služba každý rok trénuje evakuaci lidí z lanovky, například pro případ, že by se při jízdě lanovka zasekla. Na cvičný zásah se byla podívat redaktorka Johana Tománková.
Horská služba Jizerských hor trénovala evakuaci lidí na lanové dráze v Rejdicích. Ne každý zvládá dobře výšky a představa, že by měl viset několik hodin na lanovce, je pro někoho noční můrou. Proto musí být Horská služba co nejrychlejší, a to zejména v zimě.
„Záchranářské sady máme na každé stanici. Jsou to klasické horolezecké pracovní úvazky, karabiny, smyčky, jistící pomůcky, a taková větší kladka, která se dá na nosné lano a přejíždí se od sedačky k sedačce,“ popisuje horský záchranář a metodik výcviku Pavel Horký.
Na lanovce je při cvičném zásahu asi dvacet figurantů. Malá Liduška, které je sotva pět let, to úplně nezvládá a pláče.
„Taková může být i realita samozřejmě. Takže tady bylo potřeba opravdu co nejrychleji holčičku zavěsit do šátku a dostat dolů. Každého člověka zkrátka co nejrychleji dostat z té sedačky, aby se ještě víc nestresoval,“ doplňuje záchranář.
Lanovka byla při cvičném zásahu lidmi obsazená zhruba z poloviny a horští záchranáři je stihli všechny evakuovat za zhruba hodinu a půl. Při opravdovém zásahu musejí všechny lidi bezpečně dopravit na zem za maximálně dvě a půl hodiny.
Jak často je potřeba někoho zachránit z lanovky, když se zasekne? Poslechněte si reportáž.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.