Legenda František Peterka: Vzpomínky z rozhlasového archivu

26. listopad 2021

Před pěti lety zemřel v Liberci nezapomenutelný herec František Peterka, bylo mu 94 let. Nejen na Krakonoše z Krkonošských pohádkách, hereckého manžela Ivy Janžurové Karla Bartáčka, nebo trenéra juda ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vzpomínáme v Seriálu týdne.

Připadal mi jako obrovský, velikánský, hravý dítě. To byl vevnitř. Furt něco vymejšlel…
Herec Václav Helšus o Františku Peterkovi

„Nebudem se pouštět do žádnejch větších akcí!“ Věta, která rozesměje národ, stejně jako mnoho dalších průpovídek z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Věta, kterou v této komedii pronesl herec František Peterka. Známe ho z mnoha dalších filmů a televizních pořadů. Nezapomenutelný je samozřejmě jeho Krakonoš z Krkonošských pohádek. František Peterka ale nebyl jen filmovým hercem.

Čtěte také

V libereckém Divadle F. X. Šaldy hrál více než čtyřicet let. V jednom ze svých prvních představení v Liberci s ním hrál další legendární herec, Václav Helšus. „Připadal mi jako obrovský, velikánský, hravý dítě. To byl vevnitř. Furt něco vymejšlel, a byl vlastně daleko mladší než někteří my, v uvozovkách „mladší“ kolegové,“ vzpomíná na Františka Peterku. Ivaně Bernáthové sám František Peterka kdysi prozradil, co ho fascinovalo na indiánech a hrdinech Divokého západu.

A jak se to tedy stalo, že se František Peterka nakonec stal hercem, a ne třeba… vzpěračem? Protože i k této kariéře měl docela dobře „nakročeno“, chystal se dokonce i na olympiádu. Svoji roli v tom sehrálo i tak trochu nevinné věštění z ruky. Hereckou kariéru nakonec František Peterka začal ve Slováckém divadle, potom ale natrvalo zakotvil v libereckém Šaldově divadle. Prozradil, co se dělo, když ztvárnil proletáře Františka Habána.

Jednou z prvních filmových rolí Františka Peterky byl instruktor hornických učňů. Jednou z nejslavnějších pak svalovec Karel Bartáček v komediích režiséra Petra Schulhoffa Zítra to roztočíme, drahoušku a Co je doma, to se počítá, pánové. Jak na tyto odlišné role vzpomínal?

Herce Františka Peterku zná u nás téměř každý člověk. A jestli ne ze slavných komedií, tak určitě díky jeho legendárnímu ztvárnění Krakonoše v televizním večerníčku Krkonošské pohádky. Autorka seriálu Ivana Bernáthová se o tom přesvědčila v Naivním divadle v Liberci, kde mluvila s tamními malými i velkými návštěvníky. Nám prozradil, jak si z něj utahovali jeho herečtí kolegové, i proč sám natáčení legendárního večerníčka vlastně neměl moc rád.

Své 90. narozeniny oslavil František Peterka opět na jevišti Šaldova divadla v Liberci. Vzpomíná si na to dobře i ředitelka divadla Jarmila Levko.

V seriálu jsou použité archivní záznamy rozhovoru, který redaktorka Ivana Bernáthová natočila s Františkem Peterkou v roce 2003, když ležel po autonehodě s těžkým úrazem nohou v liberecké nemocnici. A těšil se na své oblíbené procházky po městě pod Ještědem. I na osudovou ženu.

V noci z 24. na 25. listopadu 2016 herec František Peterka zemřel v libereckém hospici.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...