Jablonec nad Nisou ocenil in memoriam sochaře Vratislava Karla Nováka. Vzpomínali jsme na něj v jeho ateliérech

12. leden 2025 14:10

Prut u jablonecké přehrady, Metronom na pražské Letné a další desítky kinetických soch a objektů nebo originálních šperků. To je dílo sochaře, šperkaře, vysokoškolského pedagoga, a především světově uznávaného  tvůrce - Vratislava Karla Nováka. Začátkem roku ocenil in memoriam tuto významnou osobnost jablonecký primátor cenou Pro Meritis.

Vratislav Karel Novák totiž žil a tvořil na bývalé faře u Kostela svatého Ducha v jabloneckých Rýnovicích, kterou spolu s opuštěnou márnicí přetvořil na své ateliéry. Na tamním hřbitově je také jeho hrob s kruhovým náhrobkem označeným jeho iniciály.

Symbolický náhrobek

„Je to zlomený kruh, to znamená kruh, který už nemá svoji funkci, ale pořád vnímáme, že tam ten kruh je, což je ten odkaz. Je tady monogram VKN, který používal pro signování svých plastik a objektů,“ popsala žena Vratislava Karla Nováka, výtvarnice a pedagožka z Katedry designu liberecké univerzity Ludmila Šikolová.

Ateliéry na menší i velká díla

Nedaleko náhrobku jsou i ateliéry, ve kterých sochař a šperkař tvořil. Velká podkrovní místnost je zařízena jako běžná dílna, ve které je i rozlehlý stůl. „Tady vznikala ta drobnější díla, drobnější objekty, modely. Má tady rýsovací stůl, kde rýsoval výkresy pro realizaci svých velkých plastik,“ přiblížila výtvarníkova manželka.

V ateliéru je také model obřího kyvadla z pražské Letné. „Pražský Metronom, takzvaný Stroj času, vzniknul pro Československou všeobecnou výstavu v roce 1991. Bylo to původně jenom na tři měsíce, je teda úžasné, že je tam dodneška,“ uvedla ke známému dílu svého muže Ludmila Šikolová.

Velké objekty tvořil Vratislav Karel Novák v bývalé márnici. „To je taková, až bych řekla, hala, kterou si Vráťa postavil k obrazu svému a kde byl spokojený. Je tady taky spoustu rozebraných děl, protože kvůli transportu byla jeho díla rozebíratelná,“ představila velký ateliér Šikolová.

Charakteristika tvorby VKN

„Myslím si, že ho charakterizuje pohyb, kinetika, mechanika, prostor, který se dá modelovat také stínem, také třeba pomocí plynutí vzduchu. On používal více médií, nejen kov, kterým je charakteristický, ale používal právě možná i to zmiňované médium času, toho plynutí, kdy vlastně ten pohyb vzniká právě v nějakém čase a musíte ten čas s tím objektem strávit, abyste ten pohyb pochopili,“ doplnila Ludmila Šikolová s tím, že u nás byl její manžel známý hlavně jako sochař, v zahraničí pak více jako šperkař.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související