Smetanový mandlový křen k uzenému

20. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Středočeská zabíjačka na Regionu

K lednovým zabijačkám v časech našich babiček patřilo také uzení masa. A ke krásně voňavému domácímu uzenému pro nás má Vladimíra Jakouběová recept na sváteční mandlový křen. A ještě připomene, jak se v dávných dobách konzervovalo vepřové.

Smetanový mandlový křen k uzenému 

máslo
hladká mouka
muškátový květ
vývar
smetana
cukr
sůl
mandle
křen

Do rozpuštěného másla přidáme hladkou mouku, trochu muškátového květu a krátce osmahneme. Zásmažku zalijeme studeným vývarem, rozšleháme a provaříme nejméně půl hodiny. Potom přidáme do omáčky smetanu, cukr, podle potřeby přisolíme a omáčku procedíme přes cedník. Do hotové omáčky přidáme spařené, oloupané a na nudličky nakrájené mandle, krátce povaříme a zjemníme syrovým máslem. Jemně strouhaný křen vkládáme do omáčky až těsně před podáváním, aby neztratil svoji sílu.  Omáčkou poléváme vařené uzené maso a přidáváme k tomu knedlík. Je to taková sváteční vylepšená verze křenové omáčky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.