Šišky se zelím

16. březen 2021

Brambory a zelí, živobytí celý, říkávalo se v našem kraji v dobách našich babiček. A tak i nám aspoň v období půstu budou tyto dvě základní suroviny stačit. 

Šišky se zelím

½ kg kysaného zelí
2 cibule
1 lžíce sádla
1 kg nastrouhaných vařených brambor
6 lžic polohrubé mouky
1 vejce
kmín
špetka cukru
sůl

Na pokrájenou a osmaženou cibuli dáme zelí, přidáme kmín, podlijeme vodou a dusíme do měkka. Mezitím připravíme těsto z nastrouhaných brambor, mouky a 1 vajíčka. Necháme je asi 5 minut odpočinout. Těsto zformujeme do válečku, odkrajujeme z něho asi 2 cm silné plátky a ty vytvarujeme do šišek, vložíme do vroucí osolené vody a asi 5 minut povaříme. Na sádle zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli. Šišky vmícháme do podušeného zelí, které jsme dochutili solí a cukrem a doplníme zpěněnou cibulkou. Pro ty, kteří nedrží přísný půst, doporučíme posypat na talíři rozškvařenou slaninou nebo opečenými kolečky klobásy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.