Silná hnědá polévka

20. únor 2020

To nejlepší maso ze dvorku nebo od řezníka, zeleninu a koření. To budeme potřebovat, abychom si uvařili silnou polévku, která v časech našich babiček byla voňavá, posilující i léčivá.

Silná hnědá polévka

Recept v původní podobě zápisku prababičky Vladimíry Jakouběové:

„Dej na rendlík kus másla, dvě na koláčky rozkrájené cibule, jeden celer, dva kořeny petružele, dvě mrkve, jednu kapustu, všecko rozkrájené, potom rozkrájej na kousky kus hovězího, kus libového vepřového a menší kousek uzeného masa, vlož ho s rozličnými zbytky od drůbeže na tu zeleninu a nech to až do hněda dusit; musíš však bedlivě dohlížet a častěji tím zamíchat, aby se to nepřipálilo; pak to dej do hrnce, nalej na to 8 hrnků vody a nech to ještě asi hodinu vařit; potom polívku proceď, vlej ji do mísy na smažené, na nudličky rozkrájené žemličky, a nes ji na stůl. Můžeš také do polívky zavařit nudle na vlas nakrájené nebo zaklechtat vajíčkem. V tom případě nepřidávej žemličky."

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...