Šicí stroje jako vášeň - Pavlína Cvrčková, sběratelka
Jako malá sbírala krabičky a nálepky od sirek nebo pivní etikety. Se svou sběratelskou vášní se později zaměřila na historické fotoaparáty. A ještě později na historické šicí stroje, které renovuje víc jak 20 let. Za tu dobu jich shromáždila víc než 500. Zhruba třetinu vystavuje v Jizerskohorském technickém muzeu v Bílém Potoce na Frýdlantsku.
Čtěte také
Hostem Dopoledne pod Ještědem byla sběratelka šicích strojů Pavlína Cvrčková z Frýdlantu. Jak její sbírka vznikla? Co je pro sběratele šicích strojů „Svatý Grál“? Podle čeho sběratelka zjišťuje, jak je stroj starý? Existuje něco jako burza šicích strojů? Jaká je hodnota historických kousků? A věděli jste, že šicí stroj může i hrát? Tak si to poslechněte.
Související
-
Patří staré pružinové kanape na smetiště? Podle smržovského restaurátora nábytku rozhodně ne
Vyplatí se sedací soupravy po babičce renovovat? Podle restaurátora klasického nábytku Michala Beneše stojí za to tyto poklady uchovávat a to nejen z nostalgie.
-
Mouční červi jako potravina budoucnosti nebo stále jen mimořádný kulinářský zážitek?
Na Malou Skálu se po pěti letech vrátil extrémní kuchař Milan Václavík a jeho hmyzí speciality přilákaly desítky zájemců. Na Velký hmyzí večer se vypravil i náš redaktor.
-
„MacGyver“ z Bílého Potoka vyrábí tkalouny na muzejních exponátech
Domácí výroba roušek, přináší i řadu problémů a neobvyklých řešení. V Bílém Potoce vyřešili nedostatek tkalounů spuštěním exponátů v Jizerskohorském technickém muzeu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.