Patří staré pružinové kanape na smetiště? Podle smržovského restaurátora nábytku rozhodně ne
Vyplatí se sedací soupravy po babičce, zhotovené klasickými nábytkářskými a čalounickými technikami, renovovat? Podle výrobce a restaurátora klasického nábytku Michala Beneše ze Smržovky stojí za to tyto domácí poklady uchovávat, nejen kvůli estetickým kvalitám, ale také pohodlí, které dokážou poskytnout.
Čtěte také
Na rozdíl od levného spotřebního nábytku, který lze pořídit v každém větším nábytkovém velkoobchodě, byly dřív sedací soupravy a matrace do postelí zhotovovány tak, aby odolávaly několika generacím uživatelů. Restaurování starého pružinového křesla nebo kanape je pochopitelně často nákladnější než pořízení nábytku nového, s molitanovou vycpávkou. Michal Beneš však tvrdí, že investice se vyplatí, hlavně když toužíme po dlouhodobě pohodlném a zdravém ležení a sezení.
Pružinová matrace, ručně vypletená africkou trávou, výborně odvádí vlhkost, uchovává si pružnost i po letech a nepodléhá tak snadno opotřebení. A podle smržovského restaurátora kvalitní pružinové matrace představují dobrou alternativu pro zdravé spaní. „Ta technologie byla vlastně asi 300 let stejná, pružiny se ručně vyvázaly a na ně se dal základ, který se vyráběl z africké trávy. Tak vznikla nad těmi pružinami poměrně silná krusta, která je chránila a bránila jim, aby se protlačily skrz materiál,“ říká.
I proto v dílně Michala Beneše nábytek nejen restaurují, ale také na základě staré technologie vyrábějí nové designové kusy. „Ne vždycky je nový materiál ten lepší, s delší životností. Tohle je také rozhodně ekologičtější, protože ve chvíli, kdy uděláte křeslo úplně po staru, je téměř plně recyklovatelné”, dodává smržovský čalouník, který věří, že klasické tradiční řemeslo má budoucnost.
Související
-
Cestujte zpátky v čase – posaďte se v obýváku z roku 1989
Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná revoluční období listopadu před 30 lety.
-
Do smržovského muzea se vrátily poškozené tanky. Opravy potrvají nejméně půl roku
Do Muzea obrněné techniky ve Smržovce na Jablonecku se vrátily oba historické tanky, které před týdnem před týdnem poškodil požár při tragické nehodě v Praze.
-
Smržovkou bude znít bubnování – už po osmnácté
Slet bubeníků 2019 má podtitul „Bubny léčí – Velká Koncertní Muzikoterapie“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.