Iluze lidí v léčbě závislosti, že „teď už to bude jen dobré“, je podle adiktoložky častá
Alkohol, léky, drogy. Na začátku rychlý intenzivní prožitek, příjemný únik z reality nebo pomocník na utlumení stavů úzkosti. Podle posledních průzkumů přibývá počet nejen dospělých, ale i dětí závislých na tlumících lécích. Téma pro Adélu Lichkovou, terapeutku adiktologické poradny Advaita.
Čtěte také
Zbavit se závislosti na návykových látkách, a začít nový život. Nadějí pro lidi, kteří propadli drogám, alkoholu či lékům je terapeutická skupina Advaita v Nové Vsi u Liberce.
„Léčba v komunitě je rozdělena na čtyři fáze. Na nultou fázi, kde se klient tak trochu zorientuje, co se tam všechno děje, co se po něm chce a nechce. Na první fázi, kdy by měl přijít na to, co jsou jeho hlavní problémy a důvody, proč látky užívá, nebo se podrobuje nelátkové závislosti, není to jen o látkách, jsou tam i gambleři,“ přibližuje postup léčby Adéla Lichková , terapeutka adiktologické poradny společnosti Advaita, která má s léčbou lidí závislých na návykových látkách dlouholeté zkušenosti.
„Potom je druhá fáze, kdy se tomu hodně věnuje, a ty věci si řeší. Přebírá zodpovědnost za některé své věci, potkává se s důsledky svého užívání,“ dodává.
„V třetí fázi se snaží připravit na svůj život venku, a od té léčby se odpoutat, protože představa, že budu někde 15 měsíců zavřená, a pak najednou se otevřou brány, a svět bude krásný a růžový, to prostě nebude. Je potřeba přechod udělat plynule, aby člověk věděl, do čeho jde,“ zdůrazňuje.
Iluze lidí, kteří jsou v léčbě, že teď už to bude jenom dobré, je podle Adély Lichkové častá, a když lidé ve třetí fázi začínají chodit na brigádu, nebo do práce, hledají si bydlení, jezdí na pracovní pohovory, hledají si práci, přijíždějí se spoustou překvapivých zážitků. „Jako, že fakt měli chutě, že potkali lidi, se kterými dříve brali, fakt to s ním něco udělalo,“ popisuje jeden z příkladů.
Jak vypadá denní režim v terapeutické skupině Advaita? Proč nesmí mít klienti v prvních měsících u sebe mobilní telefon ani přístup na internet? A jaká úskalí na ně čekají v novém životě? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
S terapeutkou: Alkohol, léky a jiné závislosti (a jak je poznat)
Závislého na alkoholu není většinou těžké poznat. Jiné je to však u lidí, kteří propadnou závislosti na lécích. Terapeutka Adéla Paulík Lichková připomněla, jak vzniká.
-
Liberecká nábytková banka pomáhá lidem léčícím se ze závislostí získat zpět pracovní návyky
Nábytková banka Libereckého kraje nepomáhá lidem v nouzi jen s vybavením domácností, v roce 2023 vytvořila i několik specializovaných pracovních míst.
-
Léky s prošlým datem spotřeby. Nepomohou a navíc můžou uškodit, upozorňuje odborník
Dělat si velké zásoby léků v domácí lékárničce se nevyplatí. I léčiva mají datum spotřeby. Na první pohled prošlým tabletkám nic není, přesto mohou být nebezpečné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.