Rok 2024 v Libereckém kraji očima reportérů Českého rozhlasu

Jaký byl rok 2024 v Libereckém kraji? Ohlédněte se teď s Českým rozhlasem Liberec za některými událostmi, které se v našem regionu staly v uplynulém roce.

Výběr reportáží členů zpravodajské redakce připravili editoři zpravodajství a stanice Michal Jemelka a Michal Balák, hodinou provedla moderátorka Jana Fričová.

Superúřad v České Lípě

Rok 2024 začal optimisticky pro obyvatele České Lípy, hlavně pro ty, kteří si potřebovali hned zkraje roku vyřídit něco na úřadě. Město totiž už v lednu otevřelo zrekonstruovanou budovu bývalé pojišťovny v ulici U Synagogy, do které shromáždilo všechna přepážková pracoviště městského úřadu. Od vydávání dokladů přes živnostenský úřad až po přestupkové oddělení. Lidé v České Lípě tak už rok vyřizují vše potřebné na jednom místě. Na otevření čtyřpatrové budovy, ve které pracuje na šedesát úředníků, se byl podívat i náš reportér Jiří Jelínek.

Zrušená Jizerská padesátka

Čtěte také

„V sobotu 3. února proběhlo rozhodující měření výšky sněhu na trasách Jizerské padesátky. Vzhledem k výsledkům měření a ještě pesimističtější a jistější předpovědi počasí na příští týden je jasné, že závody není možné uskutečnit ani ve zkrácené podobě a celá akce včetně jakékoliv náhradní podoby hlavního závodu musí být zrušena. Závodníci dostanou zpátky až 70 % z ceny základního startovného…“

Tak začíná prohlášení, které zveřejnili začátkem loňského února pořadatelé slavného běžkařského závodu na svých webových stránkách. Sportovní akce se tak skutečně nekonala, její organizátoři ale přesto vydávali v libereckém obchodním centru Nisa startovní balíčky. Ty si vyzvedly stovky lidí, mezi nimi i naše reportérka Johana Tománková.

Štěstí v neštěstí ve Vratislavicích

Čtěte také

Blesk, který v neděli 2. června na dětském dni ve Vratislavicích nad Nisou udeřil do stromu, zranil 22 lidí včetně dětí. Záchranáři museli několik zasažených oživovat. Ranění ale nakonec nebyli ve vážném stavu a po několika dnech, které strávili v nemocnici pod lékařským dohledem, byli všichni bez závažnějších zdravotních následků propuštěni. Připomeňme si celou událost v reportáži Johany Tománkové ze 3. června.

Rok Karla Hubáčka

Čtěte také

Rok 2024 byl rokem architekta Karla Hubáčka, autora hotelu a vysílače Ještěd. Jeho nedožité sté narozeniny připomněla například Oblastní galerie, Šaldovo divadlo, krajská knihovna, nebo třeba Severočeské muzeum. To kromě výstavy připravilo také komentované prohlídky jeho domu v Alšově ulici v Liberci. Od června až do konce prázdnin tak lidé mohli nahlédnout do malé montované budovy, kterou architekt v polovině minulého století navrhl jako prototyp levného, dostupného a kvalitního bydlení. Nenašel se ale žádný výrobce, který by projekt převzal, takže se do něj nakonec architekt nastěhoval a žil tam s rodinou většinu svého života. Na jedné z prohlídek byl i náš redaktor Tomáš Mařas.

Krajské volby

Čtěte také

Jednou z klíčových událostí podzimu byly bezpochyby krajské volby. V Libereckém kraji je opět vyhrálo hnutí SLK, které vytvořilo krajskou vládu s koalicí Spolu. V opozici skončilo hnutí ANO a SPD. Výsledky se ale mohou ještě změnit. Ústavní soud totiž vyslyšel argumenty koalice Stačilo!, která se nedostala do krajského zastupitelstva o pouhých devět hlasů. Krajský soud v Liberci tak musí zkontrolovat odevzdané hlasy z pěti okrsků. Ať už to dopadne jakkoliv, vraťme se teď s reportérem Jiřím jelínkem na konec druhého volebního dne, do soboty 21. září.

Višňová po povodních

Čtěte také

Česko zasáhly v polovině září ničivé povodně, které způsobily škody za více než 70 miliard korun. Velká voda nejvíce postihla Moravskoslezský a Olomoucký kraj, v Libereckém kraji byla nejhorší situace v obci Višňová na Frýdlantsku. Po opadnutí vody se proto do obce sjeli dobrovolníci, kteří pomáhali s odklízením bahna. Charitativní organizace také začala poškozeným rozdělovat peníze z veřejných sbírek. Poslechněte si reportáž z Višňové od Kateřiny Hartmanová ze 30. září.

Největší investice Libereckého kraje

Čtěte také

V areálu Krajské nemocnice Liberec začala loni na jaře stavba nového stavba Centra urgentní medicíny, které má být nejmodernějším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji. Připravovala se deset let a je největší investicí Libereckého kraje od jeho vzniku. Vzal si na ni úvěr, který bude splácet do roku 2035. Na projekt přispěli i zbylí akcionáři nemocnice, kterými jsou města Liberec, Turnov a Frýdlant. 11. listopadu vyrazila na staveniště reportérka Jana Pavlíčková.

Nová lanovka na Ještěd

Čtěte také

3. prosince mohla veřejnost poprvé vidět návrhy na kabinu nové lanovky na Ještěd. Vedení města bude vybírat ze dvou možností. Připravila je designérka Anna Marešová, která je i autorkou návrhu nové lanovky na pražský Petřín. Lanovka na Ještěd nejezdí od tragické nehody v roce 2021, kdy se jedna z kabin zřítila a zahynul v ní strojvedoucí. Magistrát loni na podzim dráhu odkoupil, aby mohl začít s její obnovou. Na veřejném představení designových návrhů bla i reportérka Kateřina Hartmanová.

Takové bylo ohlédnutí za některými událostmi, které se staly v Libereckém kraji v Libereckém kraji. Doufejme že v tom roce novém, který začal právě dnes, nás bude čekat méně událostí negativních a více těch, které potěší. Redakce Českého rozhlasu Liberec přeje v roce 2025 všem hodně štěstí.

Spustit audio

Související