Budeme na sníh jen vzpomínat? Dokument o tom, jak se Liberecko vypořádává s teplejšími zimami
S celkovým oteplením planety se mění také klima v Česku. Vedle extrémně teplého léta to je vidět i na úbytku sněhu v zimě. Zkracuje se kvůli tomu lyžařská sezóna a horská střediska musí spoléhat na technické zasněžování. Týká se to také Liberecka a přilehlých Jizerských hor. Autora dokumentu „Vzpomínky na sníh“ Jakuba Horáčka zajímalo, co všechno může mizející sníh říct o nás a našem vztahu ke změně klimatu.
Čtěte také
Lenka, původem z Liberce, od mala lyžovala a během dospívání i polovinu zimy trávila na sjezdovce. Bydlela nedaleko ještědského ski areálu. „Začalo to tím, že jsem nebyla schopna dojet na lyžích až domů,“ vzpomíná v dokumentu na to, jak si postupně všímala úbytku sněhu.
Vztah k lyžování v dospělosti přehodnotila a sjíždět kopce už nechodí tak často. „V sedmadvaceti letech se mi narodil syn a začala jsem přemýšlet o tom, jestli lyžování stojí za to, abychom si naše děti, vnoučata nejenom nezalyžovala, ale řešila závažnější problémy s prostředím, ve kterém žijí,“ říká.
Plány horských středisek v dokumentu přibližuje Martin Kunc, ředitel Jizerské, o.p.s., která spravuje Jizerskou magistrálu. V nižších polohách běžkařské tratě spoléhá na technický sníh, ve vyšších nadále počítá se sněhem přírodním. „Pro jakékoliv adekvátní kolečko pro běžkaře dochází k transportu technického sněhu, rozhrnování nebo navážení,“ popisuju na bedřichovském stadionu, nástupním místě magistrály.
Závislost na technickém zasněžování ovšem představuje ekonomickou zátěž. „Adekvátní by bylo, abychom mohli vybírat za vstup na Jizerskou magistrálu,“ naznačuje Kunc.
Planeta se vlivem člověka otepluje a počasí skáče z jednoho extrému do druhého - sucho, povodně nebo rekordní horka. „Trend je jasný, zima se za posledních 60 let oteplila o tři stupně,“ říká v dokumentu Petr Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny při Akademii vědy ČR.
V poslední dekádě se počet dnů se sněhem snížil na polovinu oproti průměru před zmíněnými 60 lety. Málokdo si přitom umí skutečně představit, jaké dopady má oteplení byť o stupeň Celsia.
Může mizející sníh pomoci lidem lépe pochopit, co se to s planetou vlastně děje? Třeba i přehodnotit dosavadní způsob života? Poslechněte si dokument Jakuba Horáčka.
Související
-
Pořadatel Jizerské 50: Hranice sněhu se každým rokem posouvá o několik metrů výše, průměrné teploty
Nepříznivé počasí zastavilo 57. ročník běžeckého závodu Jizerská padesátka. Pořadatelé jej zrušili v kompletní podobě. Rozhovor s jedním z organizátorů Davidem Doušou.
-
Pod Ještědem roste hora umělého sněhu. Tamní lyžařské středisko se chystá na novou sezónu
Skiareály v se připravují na zimní sezónu. Provozovatelé dokončují revize techniky, lanových drah a vleků. Lyžařské středisko na Ještědu už také vyrábí umělý sníh.
-
Stále více ptačích druhů u nás zimuje, říká ornitolog Bacílek. Reagují tak na měnící se klima
Jak jsou na tom v současné době stěhovaví ptáci a nakolik mění klimatické změny jejich život, se Iveta Kalátová ptala ornitologa Martina Bacílka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.