Pučálka

Dnes už málo kdo ví, co je to Pučálka. Pučálka, naklíčený a opečený hrách, je tradiční postní pokrm. Naše babičky ji uměly připravit na sladko i na slano a podával se nejen doma, ale také v hospodách a na trzích.

Před Vánocemi se pučálka prodávala hlavně na trzích Mikulášských, které se konaly v celém našem regionu v každém městě, kde pokrm prodávaly „báby Pučálnice“. Najdeme ji také v Erbenově sbírce: Pučala má milá pučálku, nesla ji milému na šálku. „Od lesa k lesu pučálku nesu, pučálku nesu ji milému na šálku.“

Suroviny na pučálku:

300 g hrachových zrn
100-150 g škvarkového sádlo nebo máslo
sůl a pepř

Postup:
Přebraný a vypraný hrách dáme do větší ploché nádoby a zalijeme vlažnou vodou, dáme na teplé místo a necháme 1 až 2 dny naklíčit. Třetí den obvykle vyraší klíčky.

Naklíčený hrách scedíme a na pomaštěné (sádlem, máslem) pánvi rychle, krátce opražíme. Ihned podáváme osolený a opepřený, omaštěný škvarkovým sádlem. Pučálku můžeme připravit také pečením v troubě a abychom hrachová zrnka opekli ze všech stran, občas s pekáčem zatřeseme a také ochutit česnekem, petrželí a pod. Někde se pučálka podávala sladká, posypaná skořicí.

Vladimíra Jakouběová

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.