Přesbidlo

13. květen 2020

Brambory a kroupy jsou základní suroviny, ze kterých se vařilo v chalupách v Podkrkonoší. V chudých dobách muselo stačit je ochutit trochou bejlí a oběd byl hotový. A tento jednoduchý recept pod názvem „Přesbidlo" pro nás připravila Vladimíra Jakouběová.

Přesbidlo

1 kg brambor uvařených ve slupce
30 dkg krup
3 cibule
15 dkg slaniny
3 lžičky majoránky
česnek dle chuti
sůl
sádlo

Kroupy večer předem namočíme do studené vody, druhý den uvaříme. Na větší pánvi rozpálíme trochu sádla a necháme v něm rozškvařit slaninu pokrájenou na kostičky. Pak přisypeme posekanou cibuli a společně osmažíme dozlatova. Vmícháme majoránku, tři rozmačkané stroužky česneku a vysypeme z pánve. Na zbylém omastku opečeme na kostičky pokrájené brambory. K opečeným bramborám přidáme uvařené kroupy, osmaženou cibuli se slaninou, všechno promícháme, a ještě společně chvíli opékáme. Dochutíme solí a libovolným množstvím (podle chuti) rozmačkaného česneku a majoránky. Podáváme s kysaným zelím.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.