Poprvé v Česku: Oblastní galerie Liberec vystavuje díla významného německého malíře Maxe Kaminskiho

13. květen 2022

Liberecká galerie vystavuje díla Maxe Kaminskiho, který patří mezi nejvlivnější německé malíře druhé poloviny 20. století. Pro jeho mládí se staly charakteristickými útěk a vyloučení spojené s koncem druhé světové války.

Liberecká výstava navazuje na retrospektivní pořádanou v galerii v německém Augsburgu /v H2 – Centru současného umění v tzv. Glaspalastu (Kunstsammlungen und Museen Augsburg) a představuje Kaminského práce z jeho pozůstalosti od 60. let 20. století po jeho poslední velké práce.

Max Kaminski patřil mezi nejvlivnější německé malíře 20. století a byl jedním z jejich hlavních představitelů tak zvaného neoexpresionismu. Podle kurátorky výstavy Johany Kabíčkové jde o jeho první výstavu v Česku.

„Max Kaminski vystavoval všude možně po světě, v Německu, v Latinské Americe, ve Francii, v Itálii, všude možně, ale v České republice je úplně poprvé,“ řekla Johana Kabíčková Českému rozhlasu.

Výstava v Oblastní galerii Liberec potrvá do 4. září.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.