Pardubice město perníku? První písemná zmínka o jeho prodeji pochází z Turnova
Včelařství a perníkářství, dvě řemesla, která spolu úzce souvisela, jsou tématem nové výstavy v Kamenářském domě Muzea Českého ráje v Turnově. A výstava není jen o historii, ale i současnosti perníku, který je s městem spjatý po staletí.
„Když se dívám do pramenů, tak to sladké pečivo s přídavkem medu tady muselo být dávno, ale první písemná zmínka o tom, že se perník někde prodával, je skutečně z Turnova z roku 1344. V tom má toto město prvenství,“ přiblížila etnografka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.
Výstava je zaměřená na historii výroby perníku, od středověku, po její pozdější proměnu v lidové řemeslo. Návštěvníci uvidí nejen historický vývoj perníkářství, ale i práce současných výrobců perníku. Prohlédnout si můžou i vyřezávané dřevěné formy, které sloužily k výrobě tlačeného perníku, který se dělá z jiného těsta než ostatní perníky.
„Sympatické je na tom to, že se to řemeslo nějakým způsobem vyvíjelo, ale hlavně, že tradice nekončí. Tlačený perník si budou moct účastníci workshopů, které organizuje Maruška Pešková tady na Kamenářském domě, vyrobit. K tomu se hned tak nedostanou,“ nastínila Vladimíra Jakouběová.
Školy se mohou na vánoční dílny o medovém perníku hlásit 21. listopadu a do Vánoc se dostane i na dílny pro další zájemce o tradiční výrobu perníku. Výstava nazvaná Z mouky, medu a voňavého koření potrvá do 7. ledna 2024.
Související
-
K 70 letům družstva Granát Turnov vznikla unikátní sada šperků. Vystavuje ji turnovská klenotnice
Už za krále Karla IV. patřil český granát k našim nejvzácnějším drahokamům. Jeho unikátnost uměli a umí zasazením do šperku podtrhnout mistři brusiči a zlatníci.
-
Pocty hejtmana Libereckého kraje 2023: Ocenění získala i naše kolegyně, paní Vladimíra Jakouběová
Ocenění hejtman uděluje od roku 2006 lidem, kteří působí v různých oblastech a svůj život či dílo zasvětili rozvoji a dobrému jménu nejen Libereckého kraje.
-
Lidé si už můžou prohlédnout tři výstavy ve zrekonstruované budově Muzea Českého ráje
Turnovské muzeum otevřelo část zrekonstruované budovy. Lidé si tam můžou prohlédnout expozice českého granátu, luminiscenčních předmětů nebo výstavu o Vilému Heckelovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?