Na vlastní kůži: Elektromobilem v terénu i v ostré pravé

16. květen 2024

O elektromobilech slýcháme snad každý den, ale málokdo s nimi má zatím zkušenosti. Mezi takové donedávna patřil i kolega Jaroslav Hoření. Podělí se o první dojmy.

Za volantem elektromobilu

Snad každý už zahlédl elektromobil, který se na první pohled od jiných aut neliší, ale na poslech je to rozhodně znát. Elektromobily jsou tiché, ale to není jediný rozdíl, jak se na vlastní kůži přesvědčil redaktor Jaroslav Hoření.

Vydal se do terénu modelem SUV. „Dost pomáhají dva elektromotory, které si dokážou řídit kola, to v terénu pomůže, neměl byste se ani zahrabat,“ vysvětluje zkušební jezdec Tomáš Chramostil.

Jaroslav Hoření se nechal svézt i kolegou novinářem a zároveň automobilovým závodníkem Jakubem Rejlkem. S elektromobilem se totiž dá jezdit i velice svižně, dokonce zasahují i do rallyových soutěží. „Řídí se to dobře. Jediný, co je znát, je hmotnost, oproti klasickým spalovacím motorům je výrazně vyšší. Takže to poznáte především na brzdách a na odstředivých silách. Člověk musí být víc v pozoru,“ hodnotí závodník.

A dodává názor, že je potřeba uzpůsobit brždění tak, že nejde na 100 procet, je tedy potřeba nechat si možnost auto zastavit nebo ho zkorigovat.

Dalším pilotem, který svezl našeho redaktora, je Martin Semerát. „Jednu z hlavních výhod elektromobilu je zrychlení. Ale ta druhá, aspoň za mě ta důležitější, je variabilita výkonů. Můžu si krásně hrát s tím, jestli to je víc napředek, nebo na zadek,“ zdůrazňuje a do ostré pravé zatáčky zadriftuje.

Co možná některé zájemce odrazuje, je zatím vysoká pořizovací cena elektromobilu, a také možnost dobíjení. „To je věc, na které je ještě potřeba hodně pracovat. Máme relativně hodně veřejných dobíjecích stanic na počet elektroaut. Ale možnost dobíjet auto doma, je věc, na kterou se dodovatelé musí do budoucna ještě zaměřit,“ říká k tomu expert na elektromobilitu Tomáš Kadeřábek s tím, že v roce 2026 by mělo dojít k přehodnocení, zda je v roce 2035 zákaz prodeje emisních aut realizovatelný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.