Operátor linky 155 je první zdravotník „na místě“, pomůže vám s první pomocí, zdůrazňuje záchranář
V říjnu, konkrétně 16., je Světový den záchrany lidského života. Nakolik umí lidé poskytnout první pomoc a jaký je správný postup, připomenul Michael Georgiev, mluvčí ZZS LK. S jakými přístupy svědků zdravotních kolapsů se záchranáři setkávají?
„Záchrana lidského života je opravdu asi to nejdůležitější, a tak, jak vždy uvádíme, my už rychlejší být nemůžeme. Je to hodně o svědcích událostí, kdy potřebujeme pomoct zachránit lidský život,“ řekl na úvod Michael Georgiev.
Je důležité, jak se k události, kdy už je potřeba zavolat záchranku, postaví například náhodní kolemjdoucí, nebo svědkové případu, kdy někdo zkolabuje.
„Reakce jsou různorodé. Nepříjemná reakce je to, že někdo třeba nezavolá vůbec. Často máme volající, kteří pouze zavolají, oznámí, že vidí ležící osobu, že buď projížděli vozidlem okolo, nezastavili… Nebo volající ze svého bytu, že vidí dole v parku na chodníku, na lavičce, někoho ležet a nejdou k němu poskytnout první pomoc…,“ připustil Michail Georgiev. „My potřebujeme, abychom volajícího měli u pacienta, abychom poskytli adekvátní první pomoc,“ zdůraznil.
„Náš operátor je totiž první zdravotník na místě. Vy jste jeho prodloužené ruce, on ví, jak vás instruovat, dokáže situaci zklidnit, a pokud ho posloucháte, pomůže vám s první pomocí,“ vysvětluje záchranář, proč by se lidé neměli bát zkusit první pomoc poskytnout a hlavně zavolat na linku 155.
Jak se správně zachovat, když vidíme ležet bezvládnou osobu? Kdy přivolat na pomoc například strážníky? Jak kvalitně umí lidé v Česku poskytnout první pomoc? K čemu všemu je dobrá aplikace Záchranka? A jaká jsou pravidla pro samotné záchranáře? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
I v pátek 13. se může stát zázrak. Deváťáci ze Stráže nad Nisou ten den zachránili lidský život
Když jela redaktorka Ivana Bernáthová v pátek 13. května 2022 na Ještěd natáčet reportáž o úklidu sjezdovek, netušila, že se stane svědkem boje o život.
-
„Svědek nebo rodina jsou prodloužené ruce operátorky,“ říká mluvčí záchranky
Záchranáři v těchto dnech často vyjíždějí ke kolapsům z vedra. Jak probíhá po telefonu asistovaná první pomoc, na to jsme se zeptali mluvčího záchranky Michaela Georgieva.
-
Aplikace Záchranka funguje 5 let. Záchranářům z ní můžete poslat i fotku, podle které vás najdou
Slouží turistům, ale především horským záchranářům. Teď tým vývojářů vylepšil aplikaci Záchranka ještě o další funkce. Jaké to jsou, zjišťovala redaktorka Jana Švecová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka