I v pátek 13. se může stát zázrak. Deváťáci ze Stráže nad Nisou ten den zachránili na Ještědu lidský život

18. květen 2022

Když jela redaktorka Ivana Bernáthová v pátek 13. května 2022 na Ještěd natáčet reportáž o úklidu sjezdovek, netušila, že se stane svědkem boje o život. Při cestě lanovkou z natáčení zachytila přílet záchranářského vrtulníku a skupinku lidí, která pod lanovkou oživovala staršího turistu.

Byl pátek, 13. května, a v ten den stovky dobrovolníků uklízely sjezdovky na Ještědu. Byli mezi nimi i žáci deváté třídy ze Stráže nad Nisou. Když kousek od nich zkolaboval starší turista, okamžitě mu poskytli spolu s třídní učitelkou první pomoc.

Záchrana života na Ještědu - snímek z videa

Jejich zásah z lanovky Skalka natočila redaktorka Českého rozhlasu Liberec Ivana Bernáthová.

Účinnou pomoc mladých zachránců jí následně potvrdil Michael Georgiev z liberecké záchranky. „Jednalo se o kolaps, kde nastala náhlá zástava oběhu. Na místě byli duchapřítomní svědci, kteří okamžitě volali linku 155 a sami poskytovali vynikající první pomoc na místě,“ popsal.

Život staršímu turistovi zachránili život Filip, Vilém, Daniel, Matouš, Šimon a Jakub a jejich třídní učitelka Markéta Raabová (na snímku Jakub a paní učitelka chybí, se studenty se vyfotila Ivana Bernáthová)

Život staršímu turistovi zachránili život Filip, Vilém, Daniel, Matouš, Šimon a Jakub a jejich třídní učitelka Markéta Raabová ze Základní školy ve Stráži nad Nisou. Redaktorka Ivana Bernáthová se za nimi vypravila, poslechněte si reportáž.

Mladým zachráncům už poděkovali záchranáři, dcera zachráněného turisty i tisíce lidí na internetu a čeká je ještě oficiální poděkování v libereckém Koloseu. A děkujeme i my!

Spustit audio

Související