Oléčovadla z květů trnky

Zatím co dědečkové trnky zkapalňovali na podzim ve sklípku, babičky je využívaly již na jaře. Drobné kvítky mají řadu léčivých účinků.

Odvar z květů trnky

Pro léčbu nejrůznějších zánětů dásní a paradontóze použijeme 1 polévkovou lžíci směsi květu a listu zalijeme 3 dcl studené vody a necháme pozvolna přivést k varu. Následně vaříme tři minuty a poté patnáct minut louhujeme. Popíjíme jednou denně.

Zápar z květů trnky

Z jednoho až dvou čajových lžiček a jednoho šálku vody připravíme zápar. Bylinky vložíme do vroucí vody, přikryjeme a pět minut vaříme. Následně scedíme a pijeme třikrát denně při zažívacích potížích.

Odvar z trnkového listí

Při chřipce a nachlazení pomůže odvar ze sušeného trnkového listí Jednu hrst listů, povaříme pět minut ve ¼ l vody. Scezený a oslazený medem se odvar pije před spaním.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.