Bramborový guláš se slaninou na sladkokyselo

Pranostika pro dnešní den říká – „O svaté Albíně, schovej se do síně“. Co v té síni v dobách našich babiček bylo – zásoby másla, sádla, klobásek, uzeného masa, slaniny, mléka, vajec – tedy taková starobylá lednice. A my si tam dnes najdeme kousek slaniny a uvaříme si bramborový guláš se slaninou na sladkokyselo, pokrm, který je dnes méně známý, ale v místní kuchyni byl dříve velmi oblíbený.

Ingredience:

40 dkg brambor
20 dkg slaniny
2 cibule
3 stroužky česneku
4 lžíce rajského protlaku
4 lžíce smetany
špetka cukru, papriky, pepře, soli, kmínu
sušený nebo konzervovaný kopr
černý chléb
mouka na zahuštění

Postup:
Slaninu nakrájíme nadrobno a rozškvaříme. Přidáme cibuli nakrájenou nadrobno, osmahneme ji, vmícháme lžíci papriky, rajského protlaku, zalijeme asi půl litrem vody a přidáme oloupané a na kousky nakrájené brambory. Osolíme a uvaříme doměkka. Ochutíme kořením, zahustíme asi 2 lžícemi hladké mouky rozmíchané v e smetaně, necháme povařit, dochutíme octem, cukrem a koprem. Podáváme s kostkami nasucho opraženého černého chleba.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.