Na návštěvě v turnovské základní škole Skálova: Ukrajinské děti učí ukrajinské děti

22. březen 2022

Na ZŠ Skálova v Turnově pomáhají dětem z Ukrajiny, které utekly většinou s maminkami a sourozenci před válkou, s výukou češtiny tamní školáci. Jsou mezi nimi i žáci z Ukrajiny, jejichž rodiče v Turnově už řadu let pracují, a pomáhají jako tlumočníci.

Redaktorka Ivana Bernáthová se vydala do Turnova. V tamní základní škole Skálova totiž už několik let organizují výuku češtiny pro děti cizinců. Teď je ve třídě nejvíc ukrajinských školáků, kteří spolu s  maminkami a sourozenci utekli před válkou.

Děti se v tamní učebně češtiny třikrát týdně učí základní slova a věty. A pomáhají jim nejenom odborní asistenti, ale také sami turnovští školáci. Jak Ivana Bernáthová zjistila, jsou mezi nimi i ukrajinské děti, které žijí v Turnově spolu s rodiči už několik let.

Poslechněte si v reportáži, jak to vypadá, když děti učí děti.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.